Eesti riigi jaoks pole hooldusabi vajavat vanurit olemas

Tallinna ja Tartu suured lastehaiglad ja
nende toetusfondid suplevad miljonite kroonide sees. Paunküla hooldekodu
töötajad peavad aga tikutulega otsima ainsat miljonit, et ehitada hoonele
lai lift ning osta lamajatele haigetele erivoodeid ja ratastoole.

Tallinnast 50 kilomeetri ja Tartust 135 kilomeetri kaugusel asuv Paunküla hooldekodu võib taolistest summadest vaid unistada. Heategevuskampaaniad pole sinna veel jõudnud, kirjutas SL Õhtuleht.

Vanas mõisahoones asuv hooldekodu on püüdnud hakkama saada laenude, riigi toetuse, projektide raha ning teenustasuga. Nende eest on majale ehitatud katus, pandud ette uued aknad ja remonditud teist korrust.

"Meie riigi jaoks pole vanurit nagu olemas," nendib 22 aastat hooldekodu juhtinud Valter Koppel käsi laiutades. Ta tunnistab, et luges hämmeldusega Eesti Ekspressis avaldatud artiklit ja imestas summade üle, mida lastehaiglad ja nende toetusfondid teenivad. Eriti hämmastab teda see, et toetussummad hoopis kasutamata jäävad või neid valesti kasutatakse.

Asjale pani krooni aga mullune ETV "Jõulutunnel", kus päeva-paariga koguti 3 miljonit krooni. "Siis ma küll küsisin kõvasti, et kus on riik. Ostame sünnituslaudu, operatsioonilaudu, busse, kiirabiautosid, jälgimisseadmed, elustamiskomplekse ja muud vajalikku annetustega. Milline on siis haigekassa panus?" imestab Koppel. "Ma ei ole kade, sest lapsi peab hoidma. Kuid meil kõigil tuleb kunagi elada ka vanaduses."

Ainuüksi voodi maksab 18 000–24 000 krooni. Kui sellele lisaseadmed panna, kasvab ühe komplekti hind Koppeli sõnul 70 000–80 000 kroonini.

Praegune suurim rahaneelaja on aga kolmekorruselise mõisahoone juurdeehitus, kuhu peab tulema suur ja lai lift, millega saaks tõsta lamajaid läbi kolme korruse. "Praegu veame haigeid kätel. Ratastooltõstukisse ei saa panna lamavaid haigeid," ütleb Koppel.

"Jõulutunnel" saaks miljoni kerge vaevaga kokku. Valter Koppel ütleb, et ta on saatnud saatele kaks korda palvekirja ja projekti. Esimene kord lootis ta abi vannitoa- ja teine kord toetusseadmete muretsemiseks. "Siiani ei ole kirjadele ja projektidele kriimu ridagi vastuseks tulnud," on Koppel riigiringhäälingu käitumisest imestunud.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.