Puukborrelioosi nakatumiste arv on erakordselt suur

Terviseinspektsiooni (TKI) andmetel võib
sel aastal puukborrelioosi osas kujuneda nakatumiste koguarv viimase kümne
aasta kõrgeimaks.

Buukborrelioosi diagnooside arv on TKI andmeil viimastel aastatel aina suurenenud. Kui 2006. aasta esimesel poolel registreeriti Eestis 193 borrelioosi haigusjuhtu, siis 2007. aastal juba 321 ning 2008. aastal koguni 602.

Kuigi teise poolaasta kohta andmed veel puuduvad, usub TKI avalike suhete juht Iiris Saluri, et puuknakkuste kokkuvõte sel aastal rõõmu ei tee. Juba septembri kolme esimese nädalaga on registreeritud veel 193 puukborrelioosi nakatumist, neist 79 juhtu Saaremaal. Võrdluseks lisab Saluri, et eelmisel kuul registreeriti 183 nakatumist, mis oli selle aasta kuude seni kõrgeim näitaja.

Kõige rohkem borrelioosi haigestumisi on Eesti saartel, kus TKI epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontsenko sõnul on tegemist isoleeritud puukide populatsiooniga, mistõttu puukborrelioosi haigustekitaja võib intensiivselt levida nakatatud puukide seas.

Lisateguriks võib Dontsenko sõnul pidada ka puukide arvukuse olulist suurenemist, mis on tingitud viimaste aastate soodsatest väliskeskkonna tingimustest – pehme lühike talv, soodus kevad-suvine temperatuur ja kõrge niiskus, mis aitavad kaasa puukide paljunemisele. Analoogseid tähelepanekuid on tehtud ka teistes Kesk- ja Ida-Euroopa riikides.

Dontsenko hinnangul on kindlasti palju neid inimesi, kelle nakkus ei ole veel avaldanud. Osa puuknakkuste haigusjuhte kulgeb gripitaoliste haigusnähtudega, mistõttu inimesed ei pruugi arsti poole pöördudagi ning ravivad ennast ise. Arsti juurde jõutakse alles siis, kui olukord läheb tõsiseks ja tekivad tüsistused.

Vastukaaluks borrelioosi sagenemisele on puukentsefaliiti haigestumine käesoleval aastal olnud tavalisest madalam ja piirkonniti olulisi erinevusi ei esine. „Tõenäoliselt on mõjunud positiivselt elanike teavitamine ja suurenenud huvi puukentsefaliidi vastu vaktsineerimise suhtes,“ ütleb Dontsenko.

Puukentsefaliidi haigusjuhte registreeriti 2008. aasta esimeses pooles 53, 2007. aastal aga 99 ja 2006. aastal 122.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.