Geenivaramu ootab mehi ja vanureid

Eesti Geenivaramuga on tänaseks liitunud
ligi 26 000 inimest ja teadlased loodavad, et aasta lõpuks saab neid olema 30
000.

"Täna me ootame rohkem mehi, sest mehed on olnud aeglasemad liituma. Ja me ootaks ka vanemaid inimesi. Inimestel on jäänud mulje et kui ma olen vana ja haige, siis ma ei sobi. Meile sobib just väga hästi," ütles Eest Geenivaramu professor Andres Metspalu "Aktuaalsele kaamerale".

Seni Eestist koostatud tuhatkonna geenikaardi alusel on juba selgunud, et näiteks põhjaeestlase ja lõunaeestlase geenipilt on pisut erinev. Ja vaatamata sellele, et eestlased on keeleliselt väga lähedased soomlastele, sarnaneb eestlaste geenipilt pigem lätlaste, leedulaste ja venelaste kui soomlaste omaga.

Eestlaste geeniverd kogutakse veel vähemalt paar aastat, kokku tahetakse saada 100 000 geeniproovi. Ja juba praegu vahetavad eri riikide biopangad omavahel uuringuteks geenikaarte, kuna põhjalike järelduste tegemiseks on vaja kümneid tuhandeid erinevaid andmeid, et haigusi uurida.

Kuressaares peetud Eesti Inimesegeneetika Ühingu aastakonverentsil anti tänavu esmakordselt välja ka geneetiku elutööpreemia, mille pälvis doktor Mart Viikmaa populatsioonigeneetika õpetamise eest.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.