Statiiniuuring Jupiter tekitas kõvasti poleemikat

Sel nädalal avaldati kaks aastat kestnud
statiiniuuringu Jupiter tulemused.


Ajalehes New England Journal of Medicine avaldatud uuringu Jupiter tulemused tekitasid sel nädalal märkimisväärse rahvusvahelise poleemika, kirjutas Mediuutiset.
Kaks aastat kestnud uuringus, kus jälgiti 17 802 tervet vabatahtlikku, vähendas rosuvastatiin (Crestor) südame- ja veresoonkonna haiguste episoode 44% ja suremust viiendiku võrra. Platseebo rühmas sai 157 isikut infarkti või insuldi või suri südame ja veresoonkonna haigustesse. Rosuvastatiine saanute rühmas oli see näitaja 83.
Ravim alandas LDL-kolesterooli taset keskmiselt 50 % ja CRV taset 37%. Uuringus osalesid keskealised ehk tüüpilised südameprobleemide eas olevad isikud. LDL-kolesterooli tase oli kõigil normis, kuid põletikku näitav CRV kõrge. Tavaolukorras ei oleks uuringus osalenutele kolesterooliravi määratud ning on selgusetu, miks Crestor neid aitas.
Spetsialistid analüüsivad nüüd palavikuliselt uuringutulemuste mõju võimalustele südamehaiguseid ennetada.
Ajalehe Science poolt intervjueeritud CRV uurija Mark Pepysi sõnul teatakse, et LDL-kolesterool mõjutab otseselt südame- ja veresoonkonnahaiguste riski ja seda sõltumata algtasemest.
Kuigi uuringus osalenud olid terved vabatahtlikud, olid paljud neist ülekaalulised, 40% oli metaboolsed vaevused ja 15% suitsetas. Pepysi sõnul selgitavad just need riskitegurid, mitte CRV, miks agressiivne kolesterooli alandamine aitas.

Uuring Jupiter ajakirjas New England Journal of Medicine

Science: Cholesterol Drug Tackles Inflammation--or Does It?

Arstide kommentaarid ajalehes New England Journal of Medicine


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.