Ingerainen: tabalukust kuldvõtmekeseks

Ehk kuidas on peremeditsiin arenenud läbi
aastate väravavahist patsiendi teejuhiks tervishoiu maastikul. Kui pea
20 aastat tagasi olid perearsti puhul märksõnadeks individuaalsus (igale
kodanikule oma perearst), ettevõtlus, äri, arvutid (haigekassa arved
digitaliseeriti esimestena dokumentidest), siis täna räägime enamasti
kvaliteedist.

Õpetajad on kogu aeg öelnud: enne, kui lapsel ei ole kõht täis ja riided seljas, ei saa temalt õppimist nõuda. Võib ju nõuda küll, aga kui mõte püsib söögil, siis muu lihtsalt pähe ei mahu. Nii pidi ka peremeditsiin elementaarse tasemeni arenema, et saaks hakata mõtlema, mida on võimalik ja vajalik perearstide unikaalse võrgustikuga korda saata?

Mida toob perearstidele aasta 2012

Suures plaanis liigub peremeditsiin juba aastaid isevoolusuunalt planeerimisele. Oluline on, et planeerimine toimuks tsentraalselt, nähes kogu süsteemi tervikuna. Maakondlik tasand, kus maavanema oskus ja ressursi-ja pädevuse puudus planeerida perearstiabi oma piirkonnas on tõestatult suutmatu, ei kõlba kuskile.

Olen aastaid kuulnud erinevaid mittemeedikute arusaamu perearstiabist, mille võib kokku võtta lausega „las perearst istub ja teeb vastuvõttu, las inimesed saavad rääkida oma muresid“. Kas see on perearsti pädevuse mõistlik rakendus? Peremeditsiin ei ole lihtsalt nutupuu või käe hoidmine, nii nagu see ei ole ka abimees sotsiaalhoolekande või haridusasutuse kitsaskohtade lahendamiseks.

Põhjused ja tagajärjed

Toon näiteks aasta 2007, kui perearstid lõpetasid Tallinnas puudumistõendite väljastamise. Siis süüdistati perearste põhjuseta puudumiste tõusus. Koolist puudumise põhjused on hoopis teised. Muidugi võib lõpmatuseni lapsevanemaid hirmutada tõendiga, aga see ei muuda meie koole lapsesõbralikumaks, meie õppekavasid võimetekohaseks jne.

Teine näide: meie üdini rikkis puuete süsteem, kuhu aasta(kümneid) kaob tohutu arsti ressurss terviseseisundite kirjeldamisel. Mis tähtsust on diagnoosil, kui inimene on pime ja vajab abi, mis tähtsus on meedikute poolt diagnoositud haigusel abi osutamise seisukohast?!

Sotsiaalsüsteem peab tegelema abivajaduse selgitamisega ja siis konkreetse teenuse pakkumisega. Kaua võib edasi kulgeda arstide kuritarvitamisega ja inimeste hullutamisega pensionilisa näol. Perearstide selts on oma sõna öelnud ja perearstid lõpetavad hiljemalt 1.märtsist 2012 ka riigikontrolli poolt mõttetuks kuulutatud menetluses osalemise.

Peremeditsiini osakond terviseametisse

Tsentraliseerimine järgmisel aastal perearsti töölauda otseselt ei mõjuta. Esialgu tuleb terviseametil luua peremeditsiini osakond ning panna kokku pädev meeskond perearstiabiga tegelemiseks. Üldistatult võib tsentraliseerimise protsessi kokku võtta märksõnaga – planeerimine (paikkondlik vajadus, olemasolev ressurss, aga ka õpe, asendamine, haigekassa lepingud jne).

Suund vajaduspõhisele perearstiabile

Pean ise kõige olulisemaks selle mõtteviisi avalikkuseni jõudmist, et peremeditsiin on muutunud meeskonnatööks ja liigub võimaluste-põhisest vajaduse-põhise abi suunas. Meie Järveotsa perearstikeskus on sellest printsiibist lähtudes oma tööd korraldanud ja patsiente harinud.

Kõned perearstikeskusesse selekteeritakse vastavalt vajadusele. Ägedalt haigestunud, kiiresti abivajajad saavad kas telefonitsi nõustatud või kutsutud pereõe või perearsti vastuvõtule. Tõendite ooteaeg on kuni kaks nädalat, krooniliste haigete vastuvõtt saab toimuma nädala jooksul.

Miks on sellist korraldamist vaja, miks ei võiks inimene ise otsustada, kuhu oma terviseprobleemiga pöördub?

Teame, et nii jookseb arstiabisüsteem kinni. Patsiendid võtavad ise aja registratuurist, mis tähendab täielikku määramatust. Valguskiireks perearst-eriarst teljel on otsesuunamise digisaatekirjaga e-visiidi pilootprojekt, mida koos perearstidega veab Põhja-Eesti Regionaalhaigla.

Aastal 2012 liigub loodetavasti protsess juba projektipõhisuselt süsteemsemalt edasi, haarates kõiki saatekirja vajavaid eriarste kõikides haiglates. Visioon on aastaks 2015 kogu patsientide logistika korraldada nõnda, et eriarst saab patsiendi andmed TIS kaudu digisaatekirjal kätte ja teeb e-visiidi käigus otsuse, kas eriarsti konsultatsioon on vajalik ning annab patsiendile ka arvestades vajadust aja, millal kas siis konsultatsioon - aga miks ka mitte juba uuring - toimuda võiks.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.