Maailmast saadud rahast jäi väheks

Üks tänavune märksõna on ehitusbuum
tervishoius. Euroopa Regionaalfondist hooldusravikomplekside ehitamiseks saadud
toetus ja saastekvootide müügist teenitud raha on haiglad ehitama pannud, kuid
ka parajat peavalu tekitanud.

Jaanuar

Väikesaartele kiirabi
Väikesaared hakkasid häda korral abi saama Tallinnast kopteriga saarele lendavatelt meedikutelt. Sellegipoolest alustas 1. veebruaril Kihnus ka kahest brigaadist koosnev kohalik kiirabi. Aasta lõpus kingiti elustamisaparaat Prangli saarele ja kohalikele õpetati, kuidas esmaabi anda.

Saastekvootide raha päral
Aasta alguses hakkas Eestisse jõudma CO2-kvootide müügist saadav raha, mis läks osaliselt haiglate remondiks. Esimeste seas rõõmustas Rapla Maakonnahaigla, kellel oli plaan vahetada ära katus, renoveerida ventilatsioonisüsteemi ning soojustada maja välisfassaadi.

Veebruar

Suured lubadused
Riigikogu valimiste eel käisid poliitikud välja lennukaid lubadusi tervishoiusüsteemi muutmiseks. Teoks on neist saanud või saamas vaid üksikud, näiteks asendusarstisüsteem või noore maa-arsti lähtetoetus. Samuti taaskäivitus aasta lõpus diskussioon ravimite vabamüügi üle, mida lubas valimiste eel Reformierakond. Viimati tuli initsiatiiv hoopis ravimitootjatelt ning sotsiaalminister asus pigem senist süsteemi toetama.

Nõmmel alustas MUPAK
Tallinnas avati esimene munitsipaalperearstikeskus, mida hakkas juhtima Eve Karmo. Üle kivide ja kändude alustanud ja perearstide seltsi skeptilisuse ära teeninud keskus saab aasta lõpus rõõmu tunda: kohe lisandub kolmas perearst, otsitakse vaid lastearsti.
Paljud uued patsiendid aga on keskmisest keerukama iseloomuga, mida kinnitab asjaolu, et arsti vahetama sundis neid rahulolematus senise ravi või perearstiga.

Märts

Diagnostika shy;keskuse uus elu
Pankrotiseisus vindunud Tallinna Diagnostikakeskus liideti viimaks Ida-Tallinna Keskhaiglaga, mille territooriumil see ka asub. Keskuse kauane juht Ago Kivilo lahkus ametist.

Patsientide liikumisvabadus sai avapaugu
ELi nõukogu kiitis heaks direktiivi, mis annab patsientidele õiguse pöörduda arstiabi saamiseks teise riiki ja saada hüvitust samas ulatuses, kui nad seda oma kodumaal sama abi eest saaksid. Direktiivi täielikku ülevõtmist oodatakse 2013. aastal.

Haigekassa lepingud
Märtsis hakkasid ilmuma esimesed rahulolematuse noodid haiglavõrgu arengukavasse mittekuuluvatest tervishoiuasutustest, kes ei saanud haigekassa lepingut või said selle oodatust väiksemas mahus. Esimesena alustas kohtuteed taastusraviarst Ivo Kolts, kes saavutaski võidu. Osa protsesse käib siiani.

Aprill

Tiik Vormsile perearstiks
Pikaaegne Eesti E-tervise SA juht Madis Tiik sai ametist priiks ja uueks juhiks valiti konkursiga Raul Mill. Tema ametist vabastamise tegelik põhjus ripub siiani õhus. Perearsti kutsega mees ei jäänud aga puhkama, vaid läks kesksuvel Vormsi saarele perearstiks. “Eks elu näitab, kaua olen. Paneme töö käima,” kommenteeris Tiik ise kannapööret.

Ravimifirma show
Äripäev paljastas videomaterjaliga, kuidas ravimifirma MSD naistearstidele peo korraldas ja koolituse varjus oma tootele lausreklaami tegi.
Paljastus käivitas arutelu, kust jookseb piir ravimi tutvustamise, reklaami ja arsti raviotsuste sõltumatuse vahel. Kohalikud ravimifirmad teatasidki nõuete karmistamisest ürituste korraldamisel. Ravimiamet trahvis aga MSDd 25 000 euroga, ravimifirma on trahvi vaidlustanud.

Alkäemaksu shy;süüdistus Perile
Pealtnägijas ilmus lugu Keila hooldushaiglast. Loos süüdistasid ühe patsiendi sugulased haigla juhti Andres Perit hoolimatuses ja altkäemaksu võtmises. Peri eitas süüdistusi, kuid kaotas koha ja jätkas Hiiul tööd tavaarstina. Politsei altkäemaksu võtmist ei tuvastanud ja kriminaalasi lõpetati detsembri keskel. Peri asemik regionaalhaigla järelraviosakonna juhi kohal on Merike Johanson.

Tarmo Laanetule üheksa apteeki
Endine Magnum Grupi tegevjuht Tarmo Laanetu omandas erainvestorina üheksa apteeki. Need tegutsevad kolme ärinime all: Saku Apteek OÜ, AT Terkom OÜ ja OÜ Rakvere Pereapteek.

Mai

Algasid palgaläbi shy;rääki shy;mised
Arstid ja õed alustasid pooleli jäänud palgaläbirääkimisi. Haigekassa arvutas ja leidis, et palgatõus nõuaks 127 miljonit eurot, kui palk tõuseks aastal 2013. Ka haiglad ütlesid, et varem on palgatõus võimatu. Palgavaidlus pole tänini kuskile jõudnud, riiklik lepitaja tegi läbirääkimistesse pausi ja pälvis arstide liidult terava märkuse oma pädevuse kohta. Menetlus jätkub enne jõule ning ja arstid-õed on uut aastat tervitades palgateemal endiselt teadmatuses.

Perearstid alustasid võitlust
Mai teises pooles algasid perearstide ja riigi vahel läbirääkimised pearahasüsteemi ja uuringufondi rahastamise muutmiseks. Kindlameelselt enda eest seisnud perearstid saavutasid võidu: pearaha shy;ealist diferentsi muudetakse, eakate ehk haigemate koefitsient ja ka uuringufond kasvavad. Perearstid on rahul.

Juuni

Silmakliinik maailmakaardile
Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliinik pälvis rahvusvahelise akrediteeringu. Euroopa oftalmoloogianõukogu sertifikaat annab neile õpetava kliiniku staatuse. Tunnustuse taga on nii kliiniku suur töö kui ka haigla toetav suhtumine, mis on andnud võimaluse investeerida kõige moodsamasse tehnoloogiasse.

Kuninglik tunnustus
Juuni rõõmustas ka teatega Inglismaa kuningliku kolledži (Royal College of Physicians) tunnustusest Eesti dermatoveneroloogile Airi Põdrale. Meie arst võib nüüd uhkusega kanda oma nime taga lühendit FRCP.

Juuli

Diabeedikeskus käis kohtus
Eesti Diabeedikeskuse algatusel toimunud kohtuprotsess ravijuhtude vähenemise asjus päädis 11. juulil kohtuvälise kokkuleppega, millega diabeedikeskus sai haigekassalt juhtusid juurde ja konkurent Verner Fogeli ettevõttelt võeti neid vähemaks. Viimane asutas uue firma, esimeses tuhinas puudus tema ruumidel kasutusluba.

Muudatus soodsa ravimi nimel
Juuli lõpus jõustus ravimite hulgimüüki reguleeriva määruse muudatus, mis mõeldud taltsutama oma ravimite eest kõrget hinda nõudvaid ravimifirmasid ja ravimite hulgimüüjaid. 29. juulil kehtima hakanud määruse olulisim punkt on nõue, et hulgimüüja peab eelisjärjekorras pakkuma neid ravimeid, mille puhul on riik ja ravimitootja sõlminud hinnakokkuleppe. Varasem kord jättis hulgimüüjatele võimaluse hinnakokkuleppega kaetud ravimite müüki võtmisest keelduda.

August

Haaberstisse nurgakivi
Perearstide ühe eestkõneleja Diana Ingeraineni seitse aastat tagasi käima lükatud idee moodsa tervisekeskuse ja hooldushaigla sümbioosist sai 18. augustil Õismäel nurgakivi. LTLH Haabersti tervisekeskus koos hooldusravikliinikuga valmib plaani järgi 2013. aasta suvel. Detsembri keskel toimus juba sarikapidu, mida väisas ka sotsiaalminister Hanno Pevkur, võõrustajaks oli uus haiglajuht Imbi Moks.

Kaks apteegiketti soovisid ühineda
Konkurentsiamet sai 30. shy;augustil koondumisteate, mille kohaselt soovib OÜ Pharma Group konkurentsiseaduse mõistes omandada valitseva mõju OÜ Patrika üle. Viimasele kuulub apteegikett Farmacia. Alates 24. augustist on äriregistri andmeil Pharma Holdingu ja Pharma Groupi juhatuse liige Tamro endine turundusjuht Ester Eomois. Ühinemine oli aasta lõpus veel konkurentsiameti uurida.

September

Haiglajuhi taandumine
5. septembri hommikul toimus Lääne-Tallinna Keskhaigla nõukogu koosolek, kus senine juhatuse esimees Boris Kirt otsustati tema enda avalduse alusel ametist vabastada. Novembri keskpaigani, kui valiti uus juhatuse esimees, täitis juhi kohuseid ravijuht Imbi Moks. Novembris valiti Moks haigla uueks juhiks.

Reservid riigi käsutusse
Rahandusminister Jürgen Ligi ütles septembri teisel nädalal, et kuigi uuel aastal ületavad riigieelarve kulud tulusid, ei kavatse valitsus laenu võtta. Kulude katmiseks võetakse kasutusele haige- ja töötukassa reserv 0,5 miljardit eurot. Sellepeale lahkusid novembris haigekassa nõukogust tööandjatest liikmed.

Hooldushaiglate ehituseks raha vähe
Septembriks oli selge, et haiglate suvised hanked õendus- ja hooldusteenuste komplekside arendamiseks on ebaõnnestunud, kuna laekunud ehituspakkumised olid haiglate ootustest kuni 40% kallimad. Kuna eurotoetuste summad on muutmatud, tuleb raha mujalt leida.

Töötüli kogub hoogu
Eesti Arstide Liit kaebas tööinspektsioonile Eesti Haiglate Liidu peale, süüdistades seda kollektiivlepingu läbirääkimiste takistamises. Juhtumiga tegelenud Põhja inspektsiooni tööinspektor-jurist Sirje Aava otsustas väärteomenetluse lõpetada. Harju maakohus tühistas 7. novembril tööinspektsiooni määruse, leides, et inspektsiooni määruses puudus tõendite analüüs ja väärteomenetluse lõpetamise põhjendus.

Oktoober

Jätkusuutlikkuse järelraport
Haigekassa eestvõttel esitleti WHO ja haigekassa ühist raporti jätku Eesti tervishoiu jätkusuutlikkuse kohta. Raportis tõdeti, et mõnevõrra on raha kasutamine Eesti tervishoius aasta jooksul tõhustunud, kuid teha on veel palju.
Ravijuhendid veebis ühes kohas
Ravijuhendite veebileht sai viimaks valmis. Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva raames tutvustas haigekassa ravijuhendite koostamise käsiraamatut ja veebilehte. Uue käsiraamatu järgi valmib esimesena juhend hüpertoonia ravimiseks esmatasandil.

Omaosalus taas kaalumisel
Kõige rohkem kasutusel olevate ehk 50protsendise soodustusega ravimite hüvitamise 12,79eurose piirmäära kaotamine võib unistuseks jäädagi, sest rahandusministeerium lükkas seadusemuudatuse eelnõu suvel tagasi. Sotsiaalministeerium saatis oktoobris täpsustatud variandi uuele kooskõlastusringile, jäädes endale kindlaks, et patsientide omaosalust tuleb vähendada. Praegustel andmetel peaks muudatus jõustuma 2012. aasta suvel.

November

Asutamispiirang jälle töölaual
Konkurentsiamet tegi sotsiaalministeeriumile ettepaneku kaotada apteekide asutamise piirang, mis pärsib vaba konkurentsi. Ka ravimiamet leiab, et piirang tuleks kaotada, kuna see ei ole oma eesmärki täitnud. Apteekrid aga on seisukohal, et siis läheksid iseseisvad apteegid pankrotti.

Detsember

Pereõdedel peagi retseptiõigus
Sotsiaalministeerium kutsus pereõdede piiratud retseptiõigusega seotud osapooled edasist ajagraafikut arutama. 2012. aastal peaksid esimesed pereõed juba osalise shy;õiguse saama.

Loe ka 20. detsembri paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.