Pevkur: tänane otsus teeb olukorra keeruliseks

Täna hommikul sai teatavaks Eesti
Ametiühingute Keskliidu juhatuse otsus peatada oma esindajate volitused töötu-
ja haigekassa nõukogus. Sotsiaalminister Hanno Pevkur möönis ERRi raadiouudistele, et
selline otsus teeb tervishoiupoliitlise olukorra kindlasti keerulisemaks.

"Me peame arvestama, et nii tööandjad kui töötajate esindusorganisatsioonid peavad esindama töötukassas osapoolte huve. Töötukassas mitteolemine kindlasti huvide esindamist paremaks ei muuda," kommenteeris Pevkur tänast otsust.

Pevkur rõhutas, et arvestada tuleb sellega, et kui tekkinud patiseisu tulemusena jäävad kassade eelarved vastu võtmata, siis ei saa osutada ka tööturu teenuseid ja see sõnum oleks Pevkuri sõnul juba äärmiselt halb. "Ma loodan, et järgneva 30 päeva jooksul õnnestuvad ikkagi kõik arusaamatused üksteise vahel ikkagi selgeks rääkida ja hiljemalt 1. veebruariks, nii nagu seadus käsib, on töötukassal ja haigekassal eelarve olemas."

"Loomulikult me otsime lahendusi, aga selleks, et neid saavutada, peavad olema mõlemad pooled valmis laua taha tulema ja arutama. Reaalsed lahendused saavad tulla ikkagi siis, kui me istume laua taga ja lepime täpselt kokku, kuidas me edasi läheme," rääkis sotsiaalminister.

Kõnealune patiolukord tekkis, kui haigekassa ja töötukassa raha muutis omanikku, meenutati raadiouudistes. Kui valitsus oma seisukohta ei muuda, näib üsna raske üldse lahendust leida.

"Mina küll nii ei ütleks," vastas Pevkur. "Raha ei ole omanikku muutnud ja selleks on endiselt töötukassa ja haigekassa," meenutas ta. "Küsimus on selles, kus raha hoiustatakse, kas välismaistes fondides või Eesti riigi kassas ja mina olen endiselt seda meelt, et Eesti riigi kassas raha hoiustamine on mõistlikum ja kasulikum ja selle pärast ei tasu küll visata nurka kolmepoolset partnerlust," sõnas Pevkur.

"Näen väljapääsu selles, et vaatame mitte minevikku vaid tulevikku ja lepime kokku, kuidas üldse edasipidi pooled omavahel kokkuleppeid sõlmivad. Siin pole küsimus ainult haigekassas vaid ka riiklikus lepitajas, töötasu alammääras ja paljudes erinevates traditsioonide ja tava kohaselt kolmepoolse partnerluse teel kokkulepitavates asjades. Mina usun küll, et võimalus on edasi minna ja selles usus töötan ma ka edasi," kõneles minister.

Ametiühingute keskliidu juhi Harri taliga sõnul on nende lahkumise põhjuseks haigekassast see, et kolmepoolselt üles ehitatud nõukogu pärast tööandjate lahkumist enam ei eksisteeri ja selles olukorras pole ka ametiühingutel võimalik ei haigekassa ega ka töötukassa nõukogus otsuseid vastu võtta. Tema sõnul on peaministrile esitatud kutse läbirääkimistele, et olukord lahendada.

Keskliitu esindab haigekassas meremeeste kutseliidu juht Kaia Vask.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.