• 18.06.13, 12:37
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Jana Toom: 19 eurot taskus pole hambaarstikabinetis midagi teha

Eile vastati riigikogus arupärimistele ja teemaks oli ka hambaravi.
Yana ToomTänan, austatud proua eesistuja! Austatud minister! Head kolleegid! Arupärimine puudutab hambaravihüvitist. Aastal 2009, 1. jaanuarist ei ole üle 11-aastastel isikutel võimalust taotleda hüvitist neile osutatud hambaraviteenuste eest. Ravikindlustatud ja ravikindlustamata täiskasvanutel on õigus saada tasuta hambaravina vaid vältimatut abi, teisisõnu vaid juhul, kui see võib põhjustada abivajajate püsiva tervisekahjustuse või lõppeda abivajaja surmaga. Õigus hambaraviteenusele või hambaproteeside hüvitisele on hetkel vaid töövõimetuspensionäridel, vanaduspensionäridel ja üle 63-aastastel ning seda summas 19,18 eurot aastas (see on umbes kahe valuvaigistisüsti maksumus). Kõik nimetatud isikud peavad olema ravikindlustatud. Rasedatel ja alla 1-aastaste laste emadel on hüvitise määr 28,77 eurot aastas. Hambaproteesi hüvitist on õigus saada töövõimetuspensionäridel, vanaduspensionäridel ja 63-aastastel ravikindlustatud isikutel summas 255,65 eurot ja seda kord kolme aasta jooksul. Täiskasvanud isikute hambaravihüvitise kaotamine on kaasa toonud hambaraviteenuse kättesaadavuse olulise halvenemise. Inimesed ei lähe õigel ajal hambarsti juurde mitte hoolimatusest, vaid seetõttu, et hambaravi on liiga kallis. Ainuüksi konsultatsioon arstiga maksab 15-25 eurot ning täidis, olenevalt materjalist ja suurusest, 30-70 eurot. Eelnevast tulenevalt ei jagu väga paljudel inimestel sissetulekust raha hambaraviks ja seoses sellega me esitame härra Rõivasele neli küsimust ja ma loodan, et minister loeb need ette, kui hakkab vastama arupärimisele. Aitäh!

Seotud lood

Uudised
  • 14.08.13, 12:24
Mullu hambaarstidel käive kasvas
Hambaravifirmadele oli mullune majandusaasta valdavalt soodne – mõne erandiga kasvasid nii müügitulu kui ka kasum. Kasvu oodatakse ka tänavu.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele