Geenistatistik: ühe näitaja põhjal diagnoosi ei panda

TÜ geenivaramu vanemteadur ja geenistatistik Krista Fischer ilmutas hiljuti koos USA statistiku Donald Berryga ajakirjas Chance artikli, milles kirjeldas eestlaste kogemust rahvusvahelises spordiarbitraaži kohtus seoses Andrus Veerpalu dopingukahtlustusega ja osutas dopingutuvastuse kitsaskohtadele, vahendas ERRi teadusportaal.

Statistikud keskendusid biokeemia asemel statistilistele meetoditele, mida dopingu kasutamise tuvastamiseks kasutati. Paar tõi põhilise puudujäägina välja, et Veerpalu proovi kõrvutati väga väikese ja vähepõhjendatud valimi alusel välja töötatud piirnormidega.

Fischer märkis Vikerraadio saates „Labor“, et ka geenivaramus, kus ta igapäevaselt töötab, kasutatakse enam kui 50 000 geenidoonori andmeid ja väiksemates projektides algavad valimi suurusjärgud algavad 3000-st ning 50 inimese põhjal teha väga paljude inimeste saatust mõjutavaid otsuseid, on tema sõnul väga küsitav.

Rahvusvaheline Dopinguagentuur kaitses valimit väitega, et valgesse rassi kuuluvate inimeste põhjal tulid piirmäärad madalamad ja aafriklaste põhjal kõrgemad. Fischeri hinnangul oli aga juhuslik varieeruvus isikute lõikes isegi rassi arvestades liiga suur, et pidada piirmäärasid usaldusväärseks.

Pikemalt ERRi lehel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.