Haigekassa: peab kaaluma, kas koduvisiit kõigile vastsündinutele on otstarbekas

Haigekassa teatel peavad nad oluliseks, et vastsündinu jõuaks võimalikult kiiresti perearsti vaatevälja, kuid samas leiavad nad, et peab kaaluma, kas on otstarbekas teha koduvisiite kõigile vastsündinutele.

Sotsiaalministeerium on teatanud õigusaktide väljatöötamise kavatsusest, mille eesmärgiks on koduvisiidi korraldamine vastsündinule tema terviseriskide ja sotsiaalsete riskide varaseks avastamiseks.

Vastsündinu terviseriskide õigeaegsest avastamisest

Haigekassa peab samuti tähtsaks ja toetab igati eesmärki, et vastsündinu jõuaks võimalikult kiiresti perearsti vaatevälja, mis peaks tagama vastsündinu tervisest lähtuvate riskide võimalikult varase märkamise. Peame oluliseks osaleda riiklikult kehtestatud tervisekontrolli juhendi väljatöötamisel, kus oleks toodud selgelt välja vastutuse ja korralduse piirid tervishoiu ja sotsiaalvaldkonna integreeritud lahenduse korral. Juhime tähelepanu, et sotsiaalseid riske ei saa hinnata ainult tervishoiutöötajad, vaid seda peaksid tegema sotsiaaltöötajad oma pädevuse piires, kaasates omakorda tervishoiutöötajaid.

Peame oluliseks, et vastsündinud läbiksid mõistliku aja jooksul tervisekontrolli, kuid samuti peab kaaluma, kas on otstarbekas teha koduvisiite kõigile vastsündinutele. Riskide, sh sotsiaalsete riskide hindamine, on lai teema ja tagatud peab olema riskiperede süsteemne toetamine. Perearsti koduvisiit vastsündinu juurde üksinda ei taga kõigi sotsiaalsete riskide märkamist ega ka maandamist. Võimalike riskiperede väljaselgitamine peab toimuma koostöös sotsiaalsüsteemiga ning algama võimalikult varakult, juba enne lapse sündi.

Kindlasti peab olema perearstile tagatud parem võimalus info edastamiseks kohalikule omavalitsusele turvaliselt ja taasesitatavas vormis.

Vastsündinu registreerimine perearsti nimistusse

Haigekassa pooldab vastsündinu registreerimist perearsti nimistusse juba sünnitusmajas, tagamaks lapse tervise parim hoidmine. Selle teostus eeldab esmalt infosüsteemides mõningaid tehnilisi arendusi, ema-lapse vaheliste seoste tekkimiseks (sh erisuste kirjeldamist, kui vastsündinut ei asu hooldama teda sünnitanud ema), kellega seotakse sel juhul vastsündinu ja kellega seotud nimistusse määratakse).

Muudatusi tuleb haigekassa esialgsel hinnangul teha rahvastikuregistris, ravikindlustuse andmekogus aga ka perearstide infosüsteemis. Oleme arvamusel, et vajalik tulemus on saavutatav olemasolevate infotehnoloogiliste lahenduste muutmisega, mitte uute teenuste või suurte arenduste ettevõtmisega. Vastsündinu registreeritakse automaatselt läbi uuendatud infotehnoloogilise lahenduse ema perearsti nimistusse juba sünnitusmajas, perearstini jõuab info vastsündinust kiire infotehnoloogilise lahenduse abil juba enne nimepanekut. Nii oleks võimalik teavitada perearsti koheselt lapse sündimisest läbi haigekassa ravikindlustatud isikute andmebaasi.

Rõhutame, et registrite arenduskulud sõltuvad uute teenuste juurutamise ja olemasolevate täiendamise täpsest vajadusest ning tähtajast. Mida enam kasutatakse juba olemasolevaid teenuseid, seda väiksemad on kulud nii registrite haldajatel kui ka liidestujatel, kes saavad samuti teha arendusi ainult oma rakenduses ilma andmemudelit ja andmevahetust muutmata.

Täname võimaluse eest väljatöötamise kavatsust kommenteerida ja anname teada oma valmisolekust ka edaspidi õigusloomes antud teema puhul kaasa lüüa, samuti teostada arendusi, mis toovad kasu meie kindlustatute tervisele.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.