Sotsiaalministeerium soovib muuta perearstide visiidid vastsündinute koju kohustuslikuks

Beebi.
Beebi.

Sotsiaalministeerium soovib välja töötada seaduseelnõu, mis muudaks perearsti või -õe koduvisiidi vastsündinu koju kohustuslikuks. Lisaks lapse tervisliku olukorra hindamisele on kohustuslike koduvisiitide eesmärk hinnata koduseid riske, lapsevanemate vanemlikke oskusi ning vajadusel anda soovitusi olukorra parandamiseks.

Ministeeriumi hinnangul pole täna kõigile vastsündinutele tagatud piisav tervise kontroll ja kaitse ning vastsündinute vanemate toetamine on ebapiisav, kirjutas ERR Uudised.

"Senine praktika näitab, et vastsündinute ja imikute arenguliste vajaduste märkamine ning järgnev tegutsemine vähesüsteemne ja seetõttu mitte alati tulemuslik," märgitakse sotsiaalministeeriumi seaduseelnõu väljatöötamise kavas.

2014. aasta lõpus toimunud ümarlaual tõdesid probleemiga seotud meditsiini- ja sotsiaaltöötajad, et varajane sünnitusosakonnast väljakirjutamine, toob kaasa sagedased pöördumised lastehaiglasse, mille põhjuseks on vanemate ärevus ja hooldusega seotud küsimused.

Samuti satuvad lastehaiglatesse väärkohtlemise tunnustega imikud, mille põhjuseks on vähesed vanemlikud oskused või vägivaldse taustaga peremudel. Näiteks vajas eelmisel aastal rünnete tõttu arstiabi 36 kuni 4-aastast last ning selles statistikas on Eesti EL-i riikide arvestuses esimesel kohal.

Lisaks sellele vajasid seitsmel juhul lapsed arstiabi hooletusse jätmise tõttu ning kaheksal juhul muu halva kohtlemise pärast. Viimaste hulka kuulusid ka seksuaalse vägivalla ja piinamise juhtumid.

Perearst määratakse juba sünnitusmajas

Niisiis on sotsiaalministeerium võtnud endale eesmärgiks luua seadusemuudatusega olukord, kus kõikidele vastsündinute peredele tehakse koduvisiit perearsti või -õe poolt vastavat riiklikult kehtestatud laste tervisekontrolli juhendile.

Kohustuslike visiitide ajal ilmnenud probleemide lahendamisse saaksid perearstid vajadusel kaasta ka sotsiaal- või lastekaitsetöötajaid.

Eelnõukava kohaselt registreeritaks vastsündinu juba sünnitusmajas automaatselt ema perearsti nimistusse. Juhul kui emal puudub perearst ja ta ei tea, millise perearsti nimistusse ta soovib oma last registreerida, siis tegeleb lapse perearsti nimistusse registreerimisega haigla sotsiaaltöötaja, kes aitab emal leida parima lahenduse.

Täna sõltub lapse nimistusse jõudmine lapsele nimepaneku kiirusest ja pärast seda tehtud avaldusest, kuid muudatuse järel peaks teave uue ilmakodaniku kohta perearstini jõudma juba enne nime panekut. Teabe kiiremaks jõudmiseks perearstini kavatseb ministeerium parandada olemasolevat e-lahendust, mille abil muutuks andmevahetus haigla infosüsteemide, rahvastikuregistri, haigekassa infosüsteemi ja perearsti infosüsteemide vahel kiiremaks.

Sotsiaalministeeriumi väitel väheneks oluliselt ka halduskoormus, sest avalduse vastsündinu nimistusse määramiseks peavad tegema ainult need vanemad, kes ei soovi et nende laps oleks emaga samas nimistus vaid mõnes teises nimistus. "Antud lahendus toetab lapsevanemaid, kes ise ei ole aktiivsed ja ei otsi kontakti perearstiga," märgitakse ministeeriumi eelnõukavas.

Kavandatav eelnõu läheb kooskõlastusringile 2016. aastal.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.