Karolinska instituut vallandas kurikuulsa kirurgi

Paolo Macchiarini näitab tehishingetoru.
Paolo Macchiarini näitab tehishingetoru.

Karolinska instituut vallandas Itaalia kirurgi Paolo Macchiarini, kes sai tuntuks sellega, et siirdas esimest korda ajaloos kunstliku organi – plastikust ja patsiendi tüvirakkudest koosneva hingetoru.

Karolinska instituudi distsiplinaarnõukogu otsustas täna, 23. märtsil vabastada teadustöötaja ametist kirurg Paolo Macchiarini, teatas The Local.

Varasemalt lubati kirurgil jätkata teadustöö tegemist instituudis kauem ehk ajani, mil ta tööleping sel aastal plaanipäraselt lõpped. Nüüd jõuti siiski seisukohale, et mainekal instituudil ei ole võimalik Macchiariniga koostööd jätkata.

"Tema tegevusel on olnud väga traagilised tagajärjed nii asjaga seotud inimestele, aga ka nende peredele. Tema käitumine on tõsiselt kahjustatud usaldust Karolinska instituudi vastu ja teaduse vastu üldse," sõnas instituudi personalijuht Mats Engelbrektson täna.

Macchiarini sai laiemale üldsusele tuntuks 2011. aastal, mil siirdas esimese arstina kunstliku organi – plastikust ja patsiendi tüvirakkudest koosneva hingetoru.

Ta tõusis kuulsus 2011. aastal läbiviimiseks esimese sünteetilise organi siirdamist, tehes hingetoru - või kõri - plastikust ning kasutavad seda raami, mis patsiendi enda tüvirakke võiks siis kasvada.

Kolm neist operatsioonidest viidi läbi Karolinska ülikooli haiglas, mis on instituudiga tihedalt seotud. Paraku surid kaks neist patsientidest hiljem ja üks ootab teist siirdamist USAs.

Kirurgi on süüdistatud ka selles, et ta ei ole taotlenud eetika-alaseid lube mitme protseduuri teostamiseks, samuti on puudunud haiglapoolne luba.

Talle on süüks pandud ka oma elulookirjelduse muutmist Karolinska instituuti tööle kandideerimisel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.