Lepinguta kliinikud otsivad nišši

Kliinik Elite AS juhataja Andrei Sõritsa
Kliinik Elite AS juhataja Andrei Sõritsa

Haigekassa lepingust ilma jäämine on kliinikud enamasti keerulisse olukorda pannud.

Viimasel paaril aastal on HVAsse mitte kuuluvad haiglad pidanud varasemast rohkem pingutama. Eriti keerulises olukorras on sünnitustele spetsialiseerunud Elite, milles sünnitati haigekassa raha eest viimati eelise aasta kevadel. Haigla juht Andrei Sõritsa möönab, et kui patsient peab oma taskust rohkem maksma, siis väheneb ka nende arv, kes seda endale lubada saavad. "Erameditsiinis kehtivad samad põhimõtted kui ülejäänud turumajanduses. Teenus võib vabaturul olla hea, kuid kõrge hinna tõttu saavad seda endale vähesed lubada," nentis Sõritsa. Kui varem sündis Elites keskmiselt 130 last aastas, siis eelmisel aastal vaid 30. 

"Meie sünnituse hinnad olid madalamad kui riiklikes haiglates - saatsin võrdluse ka haigekassale. Ka teenuse kvaliteet oli hea - meie haiglas pole surnud ükski laps ega naine. Aga ikka võeti leping ära," on Sõritsa nördinud. Ta lisab, et tegelikult on ka paljudel teistel erialadel nende kliinikus hinnad madalamad või samad kui riigihaiglates, samas on tingimused paremad ja arsti kvalifikatsioon kõrgem. Sõritsa sõnul on probleem pigem selles, et riikliku abi saavad haiglad ajavad ka eraäri. "Sel moel on erahaiglatega raske konkureerida," ütles ta.
Ellu jäämiseks on Elite taas oma kohta otsimas. "Me proovime pakkuda neid teenuseid, mida riiklik süsteem ei paku, aga mis on inimestele vajalikud. Proovime leida uusi asju, mis tulevad meditsiinilisele turule. Erasüsteemi eelis on mobiilsus ja kiirus," rääkis Sõritsa, kelle sõnul on just erasüsteem põhjuseks, miks USA meditsiin areneb kiiremini kui Euroopa oma.

Medicumi juhatuse esimees Jaanus Voolu sõnul ei ole erialadel, millel tänu 2014. aastal haigekassa poolt kehtestatud valikukriteeriumidele puudub riiklik rahastus, patsiente vähemaks jäänud. " Vastupidi - vajadus on oluliselt kasvanud, sest oleme pidanud oluliselt vähendama nende erialade vastuvõtte ja Lasnamäe ravikindlustatul ei ole tegelikult ka kusagile mujale pöörduda. See, et lasnamäelane sõidab teenust saama Tallinna või Harjumaa teise otsa, on ennast kahe aasta jooksul vaid müüdina tõestanud," kommenteeris Vool. Esiteks puudub mujal ligipääs, sest ravirahade piirkondlikul ümberjagamisel on vaid paranenud teistes piirkondades kohalik teenuse kättesaadavus. "Piltlikult öeldes käib mustamäelane eriarsti juures lasnamäelase arvelt. Siinkohal jätab riiklik retoorika geograafilise kättesaadavuse prioriteetsusest pehmelt öeldes küünilise mulje," leiab Vool. Ta lisas, et teiseks soovib ravikindlustatu ambulatoorset eriarstiabi teenust saada oma kodu- ja perearsti lähedalt, eelistatuna samast kohast ja eriala spetsialisti juurest, kes on tema kroonilise haigusega kümme või enamat aastat järjest tegelenud.
Vool leidis, et kui me võtame mõõdikuks ravikindlustatute tegeliku ligipääsu teenustele, on olukord alates 2008. aastast pidevalt halvenenud. Medicumi teeninduspiirkonnas elava 14 5000 elaniku geograafilisdemograafiline eriarstiabi teenusmahu vajadus on suurusjärgus 150 000 ravijuhtu aastas, kuid 2015 ja 2016 aasta lepinguline ravimaht on suurusjärgus 9 5000 ravijuhtu aastas. "Oleme ühel meelel Peeter Mardna murega: kui maal on ilma arstiabita jäämas iga neljas patsient, siis Tallinna Linnas Lasnamäe piirkonnas on riiklike tervishoiupoliitiliste otsuste tõttu teist aastat järjest jäetud ilma eriarstiabita iga kolmas lasnamäelane," nentis Vool.
Sisuliselt tähendab Haigekassa poolne lepingumahu vähendamine seda, et Lasnamäe ravikindlustatutele vajalikust Medicumi eriarstide töövõimsusest kaetakse haigekassa poolt rahastatuna kaks kolmandikku ja erinevate erialade kokkuvõttes ostab täna tasulisena teenust iga kümnes patsient. "Hetkel ootab Lasnamäel üle lubatud ooteaja, milleks on seaduse järgi 42 päeva, järjekorras kümme tuhat ravikindlustatut," ütles Vool. Teisalt on Medicum olnud sunnitud loobuma kümnest heast meedikust, kelledest enamik on väljunud Eesti tervishoiuteenuse turult.

Fertilitases on 22. ambulatoorsest erialast jäänud haigekassa leping vaid kolmele - kardioloogia, neuroloogia ja taastusravi. Päevakirurgias on leping vaid nina-kõrva-kurguarstidel ja günekoloogias. Statsionaaris taastusravis ja väga vähesel määral järelravis.
Kuigi patsiendid peavad nüüd oma ravi eest enamasti ise maksma, on haigla juhil Ivo Saarmal hea meel, et operatsioonide arv ei ole neil vähenenud. "Patsiendid on oma valiku teinud ja teda ei saa jõuga suunata," on Saarma rahul.
Valusamini annab lepingu puudumine tunda sisehaiguste erialadel ja seda kurvem, et neil on majas päris palju perearste, kes tahaksid oma patsiente mugavust silmas pidades kõrvalkabinetti suunata. "Seda enam, et tervisekeskuste loomise puhul rõhutatakse just komplekse teenuse olulisusele," tõi Saarma välja.
Samas leiab ta, et haigekassa peaks toetama siiski neid teenusepakkujaid, kellel on võimekus ja mitte neid välja suretama.
Kuid on ka täiesti teine arvamus. Näiteks Medita kliiniku juht Kristo Ausmees on seisukohal, et haigekassa on hoopis õigel teel. "Haigekassa on hakanud lähtuma sellest, millest nad oleksid pidanud juba ammu lähtuma - see on reaalsest tööst, mida eelnevatel aastatel on tehtud. Näiteks need mahud, mis me endale kaks aastat tagasi välja võitlesime, ei ole mõnedel erialadel 100% täidetud," ütles Ausmees. Tema sõnul ei suudaks nad Tartus ka rohkem mahtu täita. Ausmees leiab, et ehk tuleb siin hoopis kivi haigekassa kapsaaeda visata, sest 2014. aastal välja jagatud miinimummahud olid liiga suured, kuna paljude väikeste teenusepakkujate asemel sooviti leping sõlmida mõne suurega. "Ega arste ja personali pole ju juurde tulnud ja suuremat mahtu ei suudeta teha," ütles Ausmees.
Samas on ta seisukohal, et haigekaasa on siiski ka erakliinikutest huvitatud. "Kui poleks mitte HVA kliinikuid, kes teevad tegelikult tänuväärset ambulatoorset ja päevaravi tööd, siis me võime ainult oletada, kui pikad oleksid HVA haiglate ravijärjekorrad," ütles Ausmees. Medital läheb aga hästi, sest nemad hoopis laienevad lähinädalatel senisest kolmandiku võrra suuremale pinnale.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.