Video: Sõritsa süüdistab haiglaid topeltarvete esitamises

Elite erakliiniku juht Andrei Sõritsa aastal 2013, kui kliinik veel haigekassa lepingu alusel sünnitusteenust osutas.
Elite erakliiniku juht Andrei Sõritsa aastal 2013, kui kliinik veel haigekassa...

Kolmapäevases Pealtnägija saates avaldas Elite kliiniku juht Andrei Sõritsa arvamust olukorra kohta Eesti meditsiinis. Kriitikaga ta ei koonerdanud.

Ajal, kui räägitakse riikliku meditsiini kroonilisest rahanappusest, mõjub nagu maksahaak Eesti tuntuma viljatusravi arsti jutt, kelle sõnul suudaks ta süsteemi tööle panna kordades tõhusamalt ja patsiendisõbralikumalt. Muuhulgas väidab Andrei Sõritsa otsesõnu, et riigihaiglate kuludes on palju õhku ja esitatakse koguni topeltarveid.

Andrei Sõritsa: "Käesoleva ajani on Eestis arendatud Brežnevi tüüpi solidaarset meditsiini, s.t meditsiin on alarahastatud ja poliitikud kiitlevad sellega, meditsiin kus poliitbüroo (haigekassa) otsustab, kuhu ta maksumaksja raha saadab. See on meditsiin, milles patsientidel pole sõnaõigust, kus ei hinnata kvaliteeti, kus endiselt kehtib arsti ja patsiendi suhtes printsiip "kommid-lilled-konjak-tutvuse kaudu". See on meditsiinisüsteem, milles pole kohta konkurentsile, kus ei kehti majandusprintsiibid ja mis kõige olulisem - keegi ei loe raha, sest raha pole ju kellegi oma. Oluline on aga üle minna Soome/Saksamaa printsiibile, mille aluseks on patsiendi vaba liikumine, mis tähendab seda, et inimene ise otsustab, kuhu ravile minna ja haigekassa raha läheb temaga kaasa. Selle printsiibi kohaselt ei ole võimalik, et riiklikud haiglad müüvad lisateenustena nn kvaliteetset abi,  patsient ei pea ümbrikuga jooksma ja murdma pead, kas ta on arstile piisavalt maksnud. See on süsteem, mis tervitab meditsiinis erainvesteeringuid,  kus toimib konkurents, milles kehtivad tänapäevased majanduslikud põhimõtted. See on süsteem, mis võimaldab erakliinikutel tuua patsiendile lisaväärtuseid.

Väga oluline rääkida  solidaarsest meditsiinist. Solidaarsus ju tähendab patsiendi jaoks võrdsust teenuse saamisel. Mis võrdsus siis on, kui ühel on võimalik tellida individuaalne ämmaemand/naistearsti ja teisel ei ole selleks raha. Minu arust peab olema ämmaemanda hea teenus riiklikes haiglates kõikidele võrdselt kättesaadav. Miks tellitakse riiklikus haiglas kogenud ämmaemand/naistearst sünnituse juurde? Sest kardatakse, et sünnitust võtab vastu noor ja kogemusteta ämmaemand/arst, või ämmaemand/arst, kes ei pööra patsiendile piisavalt tähelepanu.

Kui haigekassa lubab täna sünnitusabis tellida individuaalset ämmaemandat ja arsti, siis see ei stimuleeri riiklikku süsteemi arendama head teenust, mis oleks kõikidele kättesaadav, vaid stimuleerib patsientidel hirmu tõttu tellima individuaalset teenust. Ma imestan, et riiklikud haiglad ei viinud sisse individuaalset teenust näiteks onkoloogias või lastekirurgias. Kui tahad, et sinu last opereerib kogenud kirurg, maksa raha! Muidu võib olla opereerib resident!

See pole solidaarsus! See on haigekassa poolt altkäemaksu süsteemi seadustamine riiklikus haiglas!

Loodan, et see diskussioon aitab arendada meditsiini õiges suunas, kus riiklikud haiglad pakuvad kõikidele võrdselt head meditsiini teenust ja erakliinikud saavad pakkuda midagi sellele lisaks (näiteks mugavus, privaatsust, arsti valiku, rohkem tähelepanu).

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.