Vanemate ülekaal pidurdab laste varajast arengut

Rasvunud isade ja emade lapsed kukkusid kolm korda sagedamini läbi ka testis, mis pani proovile nende probleemide lahendamise oskuse.
Rasvunud isade ja emade lapsed kukkusid kolm korda sagedamini läbi ka testis,...

Ülekaaluliste isade lapsed kukkusid enne kolmandat eluaastat nende sotsiaalseid oskusi mõõtvas katses läbi 75 protsenti sagedamini.

"Nad ei oska oma eakaaslastega niivõrd hästi suhelda ja suhestuda," selgitas uurimuse juhtivautor Edwina Yeung Eunice Kennedy Shriveri nimelisest riiklikust lastetervise ja inimarengu instituudist ERRi Novaatorile.

Lapsed, kelle ema oli tugevalt ülekaaluline ehk kehakaalu ja pikkuse suhe ületas 30, kukkusid pea sama sageli läbi peenmotoorika arengut mõõtvas ülesandes. Teisisõnu ei suutnud nad oma eakaaslastega võrreldavalt hästi kontrollida näiteks oma käte ja sõrmede liikumist. Sama võis öelda ka jäsemete koordinatsiooni kohta.

''Rasvunud isade ja emade (mõlema vanema KMI >35) lapsed kukkusid kolm korda sagedamini läbi ka testis, mis pani proovile nende probleemide lahendamise oskuse. Mõnes mõttes on see järjekordne näide sellest, kui oluline on õige toitumine ja elustiil. Ülekaalulisus kätkeb endas mitmeid riske hoolimata sellest, kas sinust saab vanem või mitte,'' lisas Yeung. Seosed ei kadunud ka pärast näiteks vanemate sissetuleku, haridustaseme ning alkoholi ja tubaka kasutamise potentsiaalse mõju lahutamist.

Uuring põhineb Ameerika Ühendriikides elava 4821 elava lapse ja nende vanemate kohta kogutud andmetel. Laste arengutaset hinnati erinevate katsetega kuni kolmeaastaseks saamiseni kuuel korral. Kasutatud standardse testi eesmärgiks on märgata arengu pidurdumist kuni kuuenda eluaastani. 

Täismahus artikkel Novaatoris.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.