Rootsis tehtud rinnaoperatsioonid tuleb uuesti teha

Rootsis on tekkinud kahtlus, et paljude rinnavähi riski vähendama pidanud ennetavate rinnaeemaldusoperatsioonide puhul on juhtunud raviviga ja paljudele naistele tuleb uus operatsioon teha.

Rootsi Uumaja ülikoolihaiglas on ilmselt osad rinnavähi riski vähendavad rinnaeemaldusoperatsioonid ebaõnnestunud. Kahtlustatakse, et osadel patsientidel on rinnad eemaldatud valesti või siis ainult osaliselt, mistõttu oodatud vähiriski vähenemise efekti pole saavutatud. Seega tuleb sadakond naist nüüd üle kontrollida ja võimalik, et neile ka uus operatsioon teha, kirjutas Mediuutiset.

Uudis on suurt tähelepanu äratanud, kuna tegemist on naistega, kellel on 80% suurune pärilik eelsoodumus rinnavähk saada.

Sjunderby haiglas on kontroll juba tehtud. Kolmekümnest tagasi kutsutud naisest kümnele tuleb uus lõikus teha, ütles haigla peaarst Olafur Jakobsson SVT uudistele. Kahtlused, et lõikusrutiiniga on midagi valesti, tekkisid siis, kui üks lõikuse läbinud naistest siiski rinnavähki haigestus.

Norrbotteni piirkond on teinud juhtumi kohta Lex Maria-teate ehk teate ravivea kahtlusest, kus on kirjas, et naine oli kutsutud isegi mammograafi, mida ei oleks vaja teha pärast rinna eemaldamist.

HYKSi rinnanäärmekirurgia osakonna peaarst Marjut Leidenius meenutas, et rindade eemaldamine ei kõrvalda rinnavähiriski tervenisti, kuid vähendab seda 90%.

„Operatsiooni järel rinnavähki soodustavat geeni kandva naise risk haigestuda rinnavähki on siiski oluliselt madalam kui keskmisel naisel, kellel riskigeeni pole,“ ütles Leidenius ja lisas: „Meil HYKSis proovitakse rinnakude eemaldada võimalikult täpselt.“ Soomes teevad riski vähendavaid rinnalõikuseid kõik ülikoolihaiglad. Soome Rintasyöpäryhmä ei ole andnud ravisoovitust selle kohta, kui palju rinnakudet tuleks operatsiooni käigus eemaldada. „On peetud iseenesestmõistetavaks, et rinna kude eemaldatakse võimalikult ulatuslikult, olgu siis tegemist riski vähendava või diagnoositud vähi eemaldamiseks mõeldud lõikusega,“ selgitas Ledenius.

Ta on kuulnud, et mõnedes teistes riikides jäetakse rinnakudet teadlikult alles parema esteetilise tulemuse ja väiksema komplikatsiooniriski eesmärgil.

„HYKSis on selline poliitika, et kui dekoltee piirkond paistab häirivalt tühi, võib kaaluda sinna rasva siirdamist teistest kehapiirkondadest,“ ütles Ledenius.

Rinna eemaldamine ei kaitse siiski 100% rinnavähi vastu, kuna rinda ei saa tervenisti eemaldada, sest selle koed ulatuvad ka rangluu juurde ja kaenla alla ning mujalegi.

Rootsis on Uumaja probleem tingitud ilmselt sellest, et operatsioone on sooritanud plastilised kirurgid, kellel puuduvad piisavad teadmisest rinnavähist. Selline mulje jääb Västerbotteni tervisejuhi Jonas Claessoni kommentaarist. Ledeniuse sõnul HYKSis selliseid probleeme pole.

„Meil teevad riske vähendavaid rinnaeemaldusoperatsioone rinnavähile spetsialiseerunud kirurgid, kellest mõnel on ka plastikakirurgia spetsialiteet,“ ütles Ledenius ja lisas, et ta ei tea, kui palju tehakse Soomes riski vähendavaid rinnaeemaldusi.

„Geenivigu ja nende kandjaid suudetakse praegu rohkem üles leida kui varem. Testimismeetodid on nii palju paranenud, et üle kümne aasta tagasi tehtud geenitestid kannatab riskirühmadele uuesti teha,“ selgitas Ledenius.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.