Ulp: rinnavähi sõeluuringut tuleb teha ka üle 62aastastele naistele

TÜ Kliinikumis käis 12. novembril tasuta rinnavähiuuringul ühtekokku 46 naist, kellest ühel avastati rinnavähk, rääkis kliinikumi arst Sulev Ulp.

Kuna Eestis kutsub haigekassa ainsana Euroopa Liidus rinnavähi sõeluuringule vaid 50 – 62 aastaseid naisi, aga rinnavähi haigestumus kasvab pidevalt kuni 74. eluaastani (vt. graafik), otsustas Tartu Ülikooli Kliinikumi sõeluuringugrupp pakkuda Tartu ja Lõuna-Eesti naistele võimalust oma rindu tasuta uurida.

"Selleks korraldasime laupäeval, 12. novembril Tartu kesklinnastasuta rinnauuringute päeva, kus tasuta töötasid kliinikumi sõeluuringu grupi liikmed Vähiliidu Mammobussis ja kliinikumi treileris, kus vajadusel sai lisaks teostada rindade ultraheliuuringut," rääkis Ulp. Naised said peale uuringut koheselt kätte ka uuringu vastuse.

Uuringule olid ennekõike oodatud 63–70aastased naised (ka need, kellel pole ravikindlustust) ja 45–49aastased (soovitavalt rinnakaebustega) naised.

Naiste huvi rinnauuringule pääsemiseks oli tema sõnul ülisuur – vabad ajad broneeriti ära praktiliselt poole päevaga! (Tallinnas väidetavalt kahe tunniga!) ja paljudele helistajatele tuli kahjuks ära öelda. "Neil naistel palusime oma murega pöörduda otse haigekassa poole," rääkis ta.

Kokku käis laupäeval rinnauuringul 46 naist: 36 etteregistreerimisega ja 10 naist võeti lisaks uuringule otse Mammobussi pöördumisel. Täiendav rindade ultraheliuuring teostati 9 naisele. Rinnavähk avastati ühel naisel ja üks naine kutsuti tagasi täiendavatele uuringutele.

Kõik see näitab Ulpi sõnul väga selgelt vajadust kutsuda sõeluuringu raames rinnauuringule ka üle 62aastaseid naisi. Pikemas perspektiivis annab sõeluuringule kulutatud raha hoopis olulise kokkuhoiu, võrreldes summadega, mis hiljem kuluvad kaugelearenenud rinnavähi raviks, kusjuures täielik tervistumine ei ole siis valdavalt enam võimalik.

8. novembril oli radioloogia päev, mis sel aastal oli pühendatud rinna piltdiagnostikale.

 

 

 

Galerii

Lisa kommentaar

  • Sulev Ulp
    Tartu Ülikooli Kliinikumi radioloog

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.