Jüri Teras Keenias: mitte kõiki ei suuda me aidata

Cottolengo Mission Chaaria
Cottolengo Mission Chaaria

„Mitte kõiki ei mõista me aidata. Aga eks me püüa. Eks midagi jääb ikka hingele kripeldama, alati jääb, aga laias plaanis püüame ju teha oma tööd ausalt ja hingega,“ kirjutab Keenias missioonil olev Põhja-Eesti Regionaalhaigla üld-ja onkokirurgia keskuse juhataja Jüri Terase Facebookis "Eesti Arstid Aitavad Maailma" lehel.

Cottolengo Mission Chaaria avati 1984. a St Joseph Cottolengo vendade kongregatsioonina vend Lodovico Novaresio juhtimisel. Algselt oli mission lapsinvaliidide koduks, eeskätt seatud vaimupuudega poistele, kuid ühe venna,  doktor Guiseppe Gaido saabumisega tekkis ka pisike haigla, millest nüüdseks on kujunenud päris arvestatava suurusega raviasutus. Praegu on vendasid viis: 2 itaallast, 3 keenialast.

Pühapäeval kohtusime kõik pidulikul õhtusöögil. Palvus ja pitsa. Viimase küpsetasid nad ise, nagu ka kogu toidu, mida siin pakuvad. Meie jaoks on kõige olulisem aga asjaolu, et siin on suur ja päris kena operatsioonituba. Mahutasime sinna sisse 2 lauda ja töö võis alata.

Venitasime tänase päeva 11 tunni pikkuseks, lõpuks olid kõik väsinud, pingul närvidega ja tülpinud. Nii meie arstidena kui kohalikud õed ja muidu abilised. Sellistel hetkedel lööbki lastetuba ehk kodune kasvatus kõige ehedamalt välja, kes hakkab teiste kallal karjuma või norima, kes poeb pigem üksinda nurka ja suhtleb vaid iseendaga. Meie aga oleme kõik oma vanematele tänulikud, et suudame konflikte vältida.

Kuid proovile paneb Cottolengo meid küll. Nii spartalike eluruumidega, kus vaid paar voodit ja rist seinal, lihtsa saia ja sooja teega hommikusöögiks, musta mamba ohuga teerajal eluruumidest haiglatiiba või täieliku isolatsiooniga välismaailmast. Ei telefoniühendust ega netti. Harjumatu. Nagu ajarännak minevikku, aga samas selline on ju ka kogu muu elu siin haiglas.

Meid, s.t. missionäre, on siin palju. Meie viiekesi, poolakas Ella, inglased Tim ja Kate, 2 tudengit Itaaliast, kes küll lahkusid täna pärast kuu pikkust pagulust, olles viimase hetkeni opitoas abiks. Varsti pärast meie minekut tulevad jällegi itaallased, ortopeedid. Ehk rahvast liigub siin palju ja tänu sellele on haigla saavutanud kuulsuse kohalikus kogukonnas, tullakse siia ravile ka õige kaugelt. Eks viimast võimendab ka asjaolu, et riiklik meditsiinisüsteem on viimase aasta olnud plaaniliseks tegevuseks pidevalt streikide tõttu suletud. Esmalt arstid, siis tehnikud, nüüd õed. Riiki ei paista selline olukord palju kõigutavat, rikkamad saavad ennast tohterdada erakliinikutes, vaesemad tulevad Cottolengosse, päris kehvad jäävadki ilmselt küladesse. 

Vastuvõtutuba on ülekoormatud, osakondades on mitu tõbist ühes voodis ja operatsioonituba töötab täistuuridel. Täna siis meie omad vaheldumisi keisrilõigetega. Hommikul ootas meid plaan seinal, õigemini esimene haige ootas juba opilaual: 3 naisorganite eemaldamist, mõned songad, suur kaugelearenenud rinnavähk - kokku 6 juhtu, lisaks veel kolm keisrilõiget.

Vahepeal kohtumine huvitavate inimestega ambulatooriumis. Enamus vähihaigeid on siin kaugelearenenud, pisikeses staadiumis haigus avastatakse vaid õnneliku juhuse läbi. Viimane, keda täna püüdsime aidata, oli küll planeeritud lihtsaks emaka eemaldamiseks, kuid kaasuvana värskeltleitud HIV ja hiidsuur kärakas kasvajat kõhukoopas. Mitte kõiki ei mõista me aidata. Aga eks me püüa. Eks midagi jääb ikka hingele kripeldama, alati jääb, aga laias plaanis püüame ju teha oma tööd ausalt ja hingega, nii nagu loodetavasti ka kõik teised kolleegid üle maailma.

Meie läheme varsti tagasi oma helesinisesse mulli. Tõsi, Liisa veedab siin veel 6 nädalat, aga dr Gaido elu ongi siin. Juba 19 aastat. Ning tema rõõmustab mitte uue kingapaari või edevama telefoni üle, vaid praegu seetõttu, et suudab varsti hankida annetuste toel haiglale röntgenaparaadi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.