Jüri Teras Keenia missioonilt: tollis tuli teha annetus riigikassasse

Reedel siirdus viis Põhja-Eesti Regionaalhaigla meedikut humanitaarmissioonile Aafrikasse, täpsemalt Chaaria Cottolengo Missionihaiglasse Keenias. Facebooki sissekandes kirjutab missiooni juht Põhja-Eesti Regionaalhaigla üld-ja onkokirurgia keskuse juhataja Jüri Terase sellest, millise huvitava olukorraga seekord Nairobi lennujaama tollikontrollis kokku puututi.

Aastas on ainult üks tõeliselt kiire päev. See on viimane päev enne puhkusele minekut. Kuidagi intuitiivselt tunnetavad kõik sõbrad, et sel päeval on viimane võimalus midagi paluda ning ka lauanurgal vedelenud ülesanded vajavad just sel päeval lahendamist. Eriti õudne, kui tahad kohe puhkuse algusega lennukile tormata, pakkimine jääb reeglina siis öötundidele ja kohvrid täituvad mõttetute asjadega. Kui oskaks, siis elaks oma elu lihtsamaks.

Ja ka meie järjekordne “puhkus” Aafrikas algas samamoodi. 10 aastat oleme kolleeg Kristjaniga (Põhja-Eesti Regionaalhaigla anestesioloogiakeskuse juhataja Kristjan Kalling – toim) talveootuses või -hirmus põgenenud kuhugi soojemasse piirkonda humanitaarabi pakkuma ja enda hingesid ravitsema.
Taaskord, kui tundub, et elu kodumaal on nõnna kehva ja halvasti, on aeg siirduda kuhugi, kus inimestele rõõmu valmistab ka väike tükk leiba või kingitud värviline kilekott. Tõsi, Keenias on kilekotid nüüd riiklikult keelatud, karistuseks trahv või kuni 4 aastat vangistust.

Keenia, riik, mis viimasel ajal on saanud palju uudisaega just vägivaldsete teadete tõttu. Üldvalimised 8. augustil ning selle järgsed kandidaatide toetajate kokkupõrked. Uhuru Kenyatta, kauaaegne Keenia president, võitis 54% häältesaagiga valimised, Raila Odinga, kaotaja, kelle pooldajad korraldasid Nairobi, Kisumus, Kiberas ja Mathares vägivallalaine, avaldas endapoolsed valimistulemused, kus võitjana loomulikult enam Kenyatta ei figureerinud. Üheks väiteks protestijatel oli oletus, et valimiste infosüsteemi on edukalt rünnanud häkkerid ja et süsteem on ebaturvaline. Kuidagi tuttav retoorika, paistab, et poliitikud, vaatamata nahavärvile, omavad teatud sarnaseid jooni. Igatahes neljaliikmeline ülemkohus tühistas presidendivalimised, mis omakorda kutsus esile vägivalla teistelt osapooltelt. Eks temperament on siin veidi teistsugune kui meil kodus.

Väidetavalt on keenialaste jaoks ainult üks riiklik süsteem, millesse usutakse ning kus korruptsioon ei ole üldlevinud - see on kohtuvõim. Eks osaliselt ilmselt ka selle kuvandi kinnitamiseks otsustasid kohtunikud oma võimu selliselt näidata. Ja uued valimised 26. oktoobril või millalgi siis, kui juhtutakse esialgne tärmin edasi lükkama, ka toimuvad. Põletamised ja pisargaas pidid slummides aga seni olema sagedased. Esialgu paistab hotelliaknast küll vaid sombune ilm ning tavapärane sagimine.

Nairobi lennujaamas suutsime esmakordselt oma missioonikarjääri jooksul põrkuda huvitava olukorraga. Tollikontroll nõudis meie annetusteks kaasatoodud meditsiinitarvete deklareerimist ning otsustas selle ka maksustada. Üks üliagar ametnik pidas lisaks meie pisikesele seltskonnale kinni ka mööduvad ameeriklased, kes on samuti siirdumas Meru regiooni, aga hoopis koolidesse kasutatud riideid ja õpikuid jagama. Ka neil tuli annetajatele ehk väärtusetutele või vastupidi hindamatutele kottidele ise nimetada rahaline vääring, mille alusel siis meie kõigi üllatuseks asuti arvutama maksusummat.

Püüdsime küll esialgu teha vabatahtlikku annetust tollitöötajate orbude ja leskede arengufondi, kuid riiklik süsteem oli karmim. Samas tuleb tõdeda, et kõvahäälselt oma arvamust avaldades kukuvad määratavad trahvisummad Aafrikas reeglina poole võrra, ilmselt oleks kauplemisruumi veelgi, kuid magamata rändurite kannatus tavaliselt ei lase pikalt kohapeal heietada ning nii loovutasime meiegi 38 eurot riigikassasse. Ameeriklaste Humana-varustus hinnati 200 dollari vääriliseks. Teisalt, kui arvestada, et suur osa annetustest-kingitustest jõuab varsti kauplemissüsteemi otsapidi tagasi, siis riigi soov mingitki oma osa saada on ju mõistetav.

Ja pääsesimegi kõik sumedasse öösse. Tavapärane kaklus autojuhtide vahel meie hotelli transportimiseks päädis jällegi 50%-se hinnalangusega ning olemegi teel.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.