Keenia: haige, kellel pole valikut, on väga kannatlik

Chaaria Cottolengo Mission Hospital
Chaaria Cottolengo Mission Hospital

„Uskumatu, kui kannatlikud on haiged, kui neil ei ole muud võimalust. Või kui nad arsti piiritult usaldavad,“ kirjutab Keenias missioonil olev Põhja-Eesti Regionaalhaigla üld-ja onkokirurgia keskuse juhataja Jüri Teras Facebookis "Eesti Arstid Aitavad Maailma" lehel.

Õhtul ilmus me lauale patsient, kellel eelmisel päeval oli perforeeritud emakas ja peensool. Veidi tüsedam naisterahvas jalutas ise opituppa, istus rahulikult lauale ja ootas. Kogu eelnev oli toimunud aga juba pea ööpäev varem, küll siin samas haiglas, kuid ilma meie teadmata. Arst, kes emaka augustas, sai oma teost ka kohe aru, roojavool olla alanud õige varsti, kuid igaks petteks meid ei teavitanud. Nii too naine siis rahulikult ootas, meile oli aga pisuke üllatus, kui kõht sai avatud. Emakoja perforatsioon olla siin üldse tavaline asi, abordid külatarga juures puupulgaga pidavat tihti selliselt lõppema. Meditsiin meile tuttavalt ei ole siin kättesaadav. Vähemalt vaestele. Meie patsient sai peensooleresektsiooni, emaka eemaldamise, kõhuõõne loputamise.  Samas keisrilõikeid oskab dr Peppe küll filigraanselt. Noor rase naisterahvas, nabanöör paistmas jalgevahelt. Nahalõikest kulus 10 sekundit ja laps oli juba väljas, ei mingit rahmeldamist ega erutust. Kiired, selged liigutused. Kogemus. Kui 20 aasta jooksul teed igapäevaselt ca 4-5 keisrilõiget…… 

Teisel laual oli samal ajal 16 aastane tütarlaps, mõlema munasarja tohutud tsüstjad tuumorid, kokku kaalult nii 4-5 kilo. Eemaldasime mõlemad. Hormoonasendusravi siin ei ole. Selliselt saigi ta edasine saatus määratud. Lubasin, et kui mingi ime läbi tütarlaps kunagi rasestub ning sünnitab, siis hakkan lapse ristiisaks.

Veel mõned emaka amputatsioonid, maoresektsioonid, rektumivähid, sekka mõned songad, hüdrotseeled. Lapsed suurte tuumoritega kaelal. Aafrikas enamusel põletikulised, poistel 2,5 korda sagedamini, 5% HIV põhjustatud. Viirusvastane ravi on siin kättesaadav, Bill ja Melinda Gates fondi toel, WHO aitab kaasa. Riik ei sekku. Samas sünnitamisi pidi riik veidi rahastama. Aga üldiselt ikkagi maksavad haiged ise, kui raha juhtub olema. Maliigseid moodustisi kaelal on lastel siin kõigest 4%, kaasasündinud beniigseid oluliselt rohkem.

Käisime oma patsiente osakondades otsimas. Male and female ward kõrvuti, kerge vahesein eraldamas. Nii kirurgilised kui terapeutilised patsiendid koos. Tuberkuloos kõrvuti jalaluumurruga. Isoleerimiseks pole võimalusi. Palat mõõtmetega ca 20x10 m, seal lebamas …90 patsienti. Voodid kõrvuti, mitte igale patsiendile ei jagu eraldi koikut. Rääkimata moskiitovõrgust. Kogu seda hullumaja ohjamas meie 2 briti vabatahtlikku, Tim ja Kate. Nemad on vähemalt erakorralise meditsiini kogemusega, Ella, too punapäine poolakas, on seni tegelenud taasturaviga. Aga patsiendid on rahulikud, ei kaeble ega kriiskle. Tõsi, eile olid kaks kõrvutilebavat karguomanikku asunud üksteist puutoigastega togima. Kõik saavad süüa ja ravitud parimate saadaolevate oskuste kohaselt. Pimedas koridoris kostus ühel hetkel ka pikk ja kriisklev halamine, ju läks siis teisiti. Jumalal on omad plaanid.

Keset haiglat, väliskoridoride ristumiskohal seisab pühaku kuju. St Joseph Cottolengo. Ristikujud on ka igas ruumis, ka meie tagasihoidlikes kambrites. Millegipärast need pimeduses helendavad.

Öösel hakkas sadama.

Varsti on siis kohal ka must mamba ja malaaria.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.