WHO: Ravikindlustus kõigile annaks finantskaitse

Maailma Terviseorganisatsiooni esindaja Tamas Evetovits soovitas Eestil patsientide finantskaitse tagamiseks vähendada inimeste omaosaluse määra tervishoiuteenuste eest tasumisel ning anda ravikindlustus kõigile.

Finantskaitse näitab seda, kas patsiendid on kaitstud selle eest, et tervishoiuteenuste kasutamine avaldaks neile rahalises mõttes katastroofilist mõju, selgitas Evetovits haigekassa ja Maailmapanga ühiskonverentsil. Ta tõi välja, et kõikidel inimestel on õigus tervishoiuteenustele, mis on piisaval tasemel ja ei vii neid rahalistesse raskustesse.

Eristatakse katastroofilise omaosaluse määra ja omaosaluse määra, mis viib inimese vaesusesse.
Katastroofilised omaosaluse määr: leibkond kulutab rohkem kui 40% tervishoiuteenustele sellest summast, mis jääb neile kätte pärast toidu ja elamiskulude eest tasumist. Omaosaluse määr, mis viib inimese vaesusesse: kui leibkond on maksnud aasta vältel omaosalust, mille tõttu ta on sattunud vaesusesse.

7,4% kõikidest Eesti leibkondadest on tervishoiuteenuste eest tasumisel silmitsi katastroofilise vaesumisega. Nende leibkondade seas on kõige rohkem pensionäre ja pensionäride paare ning peamiseks kuluallikaks on ravimid. Seejuures on suur osakaal käsimüügiravimitel, sest Eestis on EL keskmise näitajaga võrreldes käsimüügiravimite kasutamise määr kõrge. Evetovitsi hinnangul tuleks mõelda siin tarbijakaitsele ja analüüsida, miks inimesed neid ravimeid nii palju ostavad.

Ravimite omaosaluse juures soovitas Evetovitsi inimeste vaesusriski vähendamiseks vaesemad patsiendid ja regulaarsed ravimikasutajad (kroonilised haiged) omaosalusest vabastada.

Evetovits tõi välja ka asjaolu, et kõik Eesti elanikud ei ole hõlmatud ravikindlustusega. Tema hinnangul oleks aga majanduslikult mõistlik, kui kõik elanikud oleksid ravikindlustusega kaetud. Need, kes ei ole, ei tule arsti juurde õigel ajal. Nad tulevad alles siis, kui sekkumine on kõige kallim.

Patsientide täitamata vajaduste näitajate hulgas tuleb Eesti Euroopas negatiivselt esile, rääkis Evetovits. Põhjused, miks tervishoiuteenuse nõudlust ei täideta on selle kõrge hind, teenuse osutamise kaugus või pikad ootejärjekorrad. Vahemaad puudutavad just vaesemat osa elanikest, järjekordade küsimus aga rikkamaid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.