Esimene vereülekanne: arstist sai kolleegide vandenõu ohver

Prantsuse arst tegi 17. sajandil ajaloo esimesed vereülekanded, kuid kolleegid otsustasid jumalat teotavatele katsetele lõpu teha. See maksis ühele süütule patsiendile elu.

Noor patsient oli kahvatu. Mitmendat nädalat vaevas teda palavik ja arstid olid tal 20 korda aadrit lasknud. Aadrilaskmist ehk vere väljalaskmist veenist või arterist kasutasid arstid ravivahendina juba sajandeid. See aga ei aidanud. Patsient oli aneemia tõttu minestamas.

Noor ambitsioonikas arst Jean-Baptiste Denis, kes töötas arstina Päikesekuninga ehk Louis XIV õukonnas, avas siiski otsustavalt veeni 15aastase poisi käsivarrel. Tema kolleegide nördimuseks aga mitte selleks, et veel verd välja lasta, vaid temasse värske tallevere pumpamiseks.

Poiss jäi ellu. Oli 15. juuni 1667 ja Denis äsja teinud ajaloo esimese registreeritud vereülekande.

Süda on lihtsalt pump

Euroopa seisis valgustusajastu ja teadusrevolutsiooni lävel. Teadlased tegid uusi suuri avastusi ja Denis’ üllatav operatsioon andis inspiratsiooni ka teistele. Sealhulgas inglasest arstile William Harveyle, kes näitas, et süda ei ole „hinge asupaik“, vaid kõigest pump, mis verd arteritesse saadab. Veri liigub ringeldes ja jõuab veenide kaudu südamesse tagasi.

Kirik ei rõõmustanud avastuse üle, et inimesed ja loomad ei ole jumala jäljendamatu looming, vaid kõigest füüsikaseaduste järgi toimivad pumpade, torude ja kangide süsteemid. Paljud arstid olid samuti kriitilised, sest meditsiini dogmale, et haigused on põhjustatud kehavedelikevahelisest tasakaalutusest, esitati nüüd väljakutse. Antiikajast alates olid arstid tegelenud selle tasakaalu parandamisega, seega seadis uus uurimistöö nende oskused kahtluse alla.

Denis ei lasknud end dogmast takistada. Ta soovis oma nime ajalukku jäädvustada ja temas tekitas huvi Inglise arst Richard Lower, kes kahe aasta eest oli püüdnud ühelt koeralt teisele verd üle kanda. Lower oli avanud ühe koera kaelal kägiveeni ja kui loom oli peaaegu suremas, kandis talle üle teise koera verd. Sedasama tehnikat kasutas Denis ka vereülekandel tallelt inimesele. Lower ja tema kolleegid läksid aga maruvihaseks, kui nad Denis’ vereülekannetest kuulsid, sest nende arvates oli too nende meetodi varastanud.

Prantsuse arstid olid ärritunud

Inglaste viha ei olnud aga midagi võrreldes vastuseisuga, mida Denis kohtas Pariisis. Siin pidasid kuulsad arstid tema tegevust kohutavaks. Kas ei riskinud arstiteadus uute hübriidolendite loomisega, kui inimestele loomade verd üle kantakse? Kas inimesed hakkavad villa kasvatama ja määgima? Lisaks oli veri püha.

Vereülekanded on jumalateotus ja loomisprotsessi sekkumine. Denis tuleb peatada! Tema kolleegid ootasid võimalust, et talle kallale tormata.

Loe edasi Imelisest Ajaloost

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.