Eve Karmo: Meie jaoks see pole teema!

ITK hooldusravikliiniku juht Eve Karmo
ITK hooldusravikliiniku juht Eve Karmo

ITK hooldusravikliiniku juht Eve Karmo ütles Ringvaate saates LTKH hooldusravikliiniku juhtide altkäemaksu võtmise kohta, et nende kliiniku jaoks see pole teema.

"Erineme võib olla selle poolest, et saame patsiendid ITK intensiivravist, lisaks on meil palju rohkem arste majas, kui õendusabis on ette nähtud," rääkis ta. Nende haiglasse tuleb u 80% patsiente oma haigla eri osakondadest, kuid nad on võtnud haigeid ka mujalt, näiteks perearsti saatekirjaga.

Kuidas saada siis õendusabi teenusele? Karmo sõnul on see lihtne, alustada tuleb perearsti või eriarsti saatekirjast. "Pealtnäha lihtne, kuid need on õõnsad sõnad," jätkas ta. See on suhteliselt lihtne, kui on põhjuseks mingi konkreetne haigus, nagu insult, liigeste proteesimise järgne aeg, samuti näiteks vähihaigus viimases staadiumis. "Keerulisem on siis, kui inimene on dementne," nentis ta.

Küsimusele, kas ka näiteks Karmole on pakutud raha teenusele saamiseks, vastas ta, et kui saatekirjas pole õendusabi vajadust kirjas, siis seda patsiendi ei tohi vastu võtta. "Kui saatekirja väljastanud arst pole kirjutanud patsiendi kohta, mis ravimeid ta võtab, mis toiminguid talle osutada, siis sisuliselt teda teenusele võtta ei tohi," selgitas Karmo. "Saatekirjast oleneb väga palju. Vanainimene, kes ei saa üksi hakkama, ei ole põhjus õendushooldushaiglasse tulla. See viitab rohkem hooldekodu teenusele."

Karmo jätkas, et imestatakse, miks ei võeta inimest haiglasse, kui ta ei saa liikuda. "Ta vajab abi, kuid mitte õendusabihaiglas,"lisas ta. Kui haigele juba lamatised tekivad, siis on haige vajalik viia haiglasse, kus professionaalid temaga tegelevad.

Ta selgitas ka nn 60 ravipäeva fenomeni, mis on siis aeg, kui haige saab olla nn haigekassa raha eest teenusel, 10 eurot päev. "Mina sain sellele loogikale korralikult pihta ka alles eelmise aasta lõpus. Haigekassa sõlmib teenuseosutajaga lepingu, kus on ravijuhtude arv ja rahasumma,"rääkis ta. Haige võib olla õendusabi teenusel kuni 60 päeva, kuid raviasutus saab taotleda haigekassalt ravipikendust. "Reeglina haigekassa selle ka annab, kui põhjus olemas," lisas Karmo. Näiteks keeldus haigekassa pikendusest, kui inimesel oli vaja nädal veel haiglas olla enne hooldekodusse minekut. "Meil suur haigla doteerib haigete ravi pikendust, me võtsime mullu ravipikendusi 138 korral, mis on väga suur arv," märkis ta. 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.