Harvikhaiguste raviks luuakse virtuaalkliinikut

Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliiniku juht Artur Klett
Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliiniku juht Artur Klett

Haruldaste haigustega tegelev Euroopa referentsvõrgustik on lähedal virtuaalkliiniku käivitamisele. Kui see tööle hakkab, saab harvaesineva haigusega inimese andmed sinna üles laadida ja tema raviarsti konsulteerivad spetsialistid kogu Euroopast.

Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliiniku juhi Artur Kleti sõnul on Euroopa referentsvõrgustik (European Reference Networks) lähedal virtuaalkliiniku käivitamisele. „Kui virtuaalkliinik tööle hakkab – ja me oleme päris lähedal sellele – siis tuleb harvaesineva haigusega inimene meie kliinikusse ja tema  andmed laetakse ülesse ning kogu Euroopa spetsialistid saavad meid konsulteerida. Rändama peavad teadmised ja kogemused, mitte patsiendid,“ selgitas Klett.

Tallinnas toimuva konverentsi eel kohtusid silmaarstid patsientidega ja tutvustasid uuemaid võimalusi harvaesinevate silmahaiguste raviks. Kokku oli tulnud 20 patsienti või nende esindajat Eestist ja Lätist.

„See on väga suur projekt, mille eesmärgiks on leida viis, kuidas aidata harvaesineva silmahaigusega inimesi,“ ütles Klett. „Euroopa kontsentreerib spetsialiste, et aidata harvaesinevate haigustega inimesi ja tänaseks on paljud uuringud Euroopas jõudmas lõppfaasi, kasutatakse uusi vahendeid ja diagnostikat.“

Võidakse väita, et Eesti-suguses väikeriigis on harvaesinevaid haiguseid liiga harva, et pakkuda suuremate riikide arstidele huvi, kuid päris nii see ei ole. „Eesti koos Läti ja Leeduga annab just paraja, umbes Soome-suuruse rahvaarvu välja,“ märkis Klett. „Samas on selge, et sellisest koostööst võidavad eelkõige just väiksemad riigid, kus kõiki võimalusi harvaesinevate silmahaiguste raviks ei pruugi olemas olla. Tänu sellele projektile on meil samad ravivõimalused, mis Saksamaal või Inglismaal.“

Euroopa Liidus mõjutavad umbes 6000 haruldast haigust ligikaudu 30 miljoni inimese elu.

Haruldaste haiguste võrgustik ehk täpsemini Euroopa referentsvõrgustik (European Reference Networks) loodi Euroopa komisjoni ettepanekul ja eestvedamisel, et aidata ja toetada neid inimesi, kes võitlevad tavapärasest keerulisemate haigustega. Patsiendid, kelle meditsiiniline seisund nõuab spetsiifilisi teadmisi või ressursse, saavad selle võrgustiku kaudu parema juurdepääsu diagnoosimisele ja ravile. Samuti hoolitsetakse selle eest, et saadav teenus oleks kvaliteetne, kättesaadav ja kulutõhus. Võrgustikud on ette nähtud katma erinevaid haruldaste haigustega seotud meditsiinivaldkondi, kus eksperte on vähe.

Galerii

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.