Haigekassa uus nõukogu alustab 1. septembril

Haigekassa nõukogu muutmise seadus läbis esimese lugemise. Eelnõu tutvustas minister Jevgeni Ossinovski.
Haigekassa nõukogu muutmise seadus läbis esimese lugemise. Eelnõu tutvustas...

4. aprillil toimus riigikogus Eesti Haigekassa nõukogu töökorralduse muutmise seaduseelnõu esimene lugemine. Muudatusettepanekuid oodatakse 18. aprillini.

Seaduseelnõud tutvustas tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, kelle sõnul eelnõu põhiliseks eesmärgiks on Eesti Haigekassa nõukogu töökorralduse muutmine ja praegu 15liikmelise nõukogu muutmine 7liikmeliseks. Nõukogu hakkavad nõustama komisjonid. Eelnõu peaks esialgsete plaanide kohaselt jõustuma selle aasta 1. septembril. 

Ossinovski sõnul lähtuti eelnõu regulatsiooni väljatöötamisel töötukassa mudelist, mis tugineb nagu senine haigekassa nõukogugi sotsiaalsel partnerlusel, kus proportsioon on kaks-kaks-kaks, st kaks tööandjat, kaks ametiühingu esindajat ja kaks riigiesindajat.

„On kindlasti ka teema, mis puudutab huvide konflikti. Meil on täna nõukogus erinevate osapoolte poolt nimetatuna neid inimesi, kes on otseselt seotud kas tervishoiuteenuse osutamisega või ravimite tootmisega. On Haiglate Liidu esindaja, kellel on selgelt oma – täiesti legitiimselt ja arusaadavalt, aga siiski – erihuvid selles küsimuses. Ja me oleme jõudnud selle mõtteni, et tulevikus võiks haigekassa nõukogu olla see koht, kus teostatakse põhiliselt n-ö haigekassa kui riikliku kindlustusseltsi juhtimisfunktsiooni. Finantsiliste küsimuste puudutavate otsuste langetamine ja meditsiinilise kompetentsi koondamine, selle ärakuulamine võiks toimuda siis teises formaadis ehk komisjonides.

Mudelina näeks see välja niimoodi, et valitsuse poolt on tervishoiu eest vastutav valitsuse liige ja rahanduse eest vastutav valitsuse liige. Tööandjate Keskliit nimetaks siis omalt poolt kaks liiget ja kindlustatute huvisid esindaks üks Eesti Ametiühingute Keskliidu nimetatud liige ja üks Eesti Puuetega Inimeste Koja nimetatud liige.

Selle eelnõu menetluse käigus väljendati Vabariigi Valitsuse tasemel muret selle üle, et haigekassa nõukogus ei ole selle mudeli järgi riigikogu esindajaid, eriti riigikogu opositsiooni esindajaid. Sellest tulenevalt on sotsiaalministeerium esialgset mõtet muutnud ja lisanud nõukogusse seitsmenda liikme, kes on siis meie nägemuses riigikogu eelarve kontrolli ülesannet täitva komisjoni esimees, kes parlamentaarse tava kohaselt on ka opositsiooni esindaja. 

On tekkinud ka küsimus, miks Eesti Puuetega Inimeste Koda. Meie hinnangul on Eesti Puuetega Inimeste Koda täna Eestis kõige tugevam patsientide esindusorganisatsioon. On mõningaid veel, aga kas nende kõlapind ei ole piisav või on nad mingitel muudel põhjustel ebasobivad. 

Et nõukogu pikaajalist rolli ja visiooni tugevdada, on haigekassa juba loonud nõukogu juurde strateegilistes küsimustes nõustava komisjoni, kuhu kuuluvad Eesti Arstide Liidu, Eesti Perearstide Seltsi, Eesti Õdede Liidu, Eesti Keskastme Tervishoiutöötajate Kutseliidu, Eesti Ämmaemandate Ühingu ja Eesti Eratervishoiuasutuste Liidu, Hooldusravi Osutajate Ühenduse, Eesti Haiglate Liidu, Eesti Kiirabiliidu, apteekrite ühenduse ja ravimitootjate liidu esindajad, selleks et anda nõukogule nõu pikaajalistes küsimustes. Siin on ka selgelt ära kirjeldatud need teemad, kus nõukogu seda informeeritud arvamust kuulda tahab.“ 

Marika Tuus-Laul 
Ma küsiks, miks haigekassa üldse seda laiemat meditsiini arengu nägemust ja poliitikat ajab? Kui kunagi sai haigekassa loodud, siis oli ju mõte, et haigekassa ongi vaid kassa ja neid sisuküsimusi arendab ikkagi ministeerium ja tervishoiuamet.

Jevgeni Ossinovski 
Niipea kui arutelu läheb spetsiifiliste küsimuste peale, kui palju peaks näiteks laste ravis voodipäev maksma, ütlevad ühed inimesed, et see peaks maksma nii palju, haigekassa juhatus ütleb, et see peaks maksma naa palju, ja haigekassa nõukogul puudub igasugune pädevus hinnata, kui palju see siis tegelikult peaks olema. Sellest tulenevalt me tahame luua sellise mudeli, nagu täna on põhimõtteliselt ravimikomisjon. 

Ma olen teiega nõus, et sotsiaalministeerium peaks tervishoiukorralduslikes küsimustes võtma tugevama rolli kui ta on siiani võtnud. Me oleme teatud kohtades seda jõudu ja võimu haigekassale natukene liiga palju ära andnud, ka nõukogu on juhatusele seda ära andnud tulenevalt sellest samast huvide konfliktist. Näiteks, teatud küsimusi ei ole täna nõukogus sisuliselt võimalik arutada või otsustada ja need on delegeeritud juhatusele, kuna nõukogu liikmete seas on inimesi, kes on nende otsuste vastuvõtmise puhul üht- või teistpidi huvitatud osapooled. Kui seda huvide konflikti suudetakse vältida, siis tulevad mingid otsused võib olla ka rohkem nõukogu tasemele tagasi. Aga ma olen nõus, et strateegiliselt tervishoidu puudutavad teemad peaksid olema rohkem sotsiaalministeeriumi juhtida. Me oleme selles suunas viimase paari aastaga tegelikult ka liikunud.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.