Haigekassa seaduse teine lugemine katkestati

Riigikogu liige Mari Lauri
Riigikogu liige Mari Lauri

Riigikogu täiskogus oli eile teisel lugemisel seadus, millega vähendatakse haigekassa nõukogu liikmete arvu. Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni ettepanekul teine lugemine katkestati.

Vastava ettepaneku tegi fraktsiooni nimel Helir-Valdor Seeder, kes märkis: „Kuna arutluse all oleva eelnõu puhul on tegemist siiski väga olulise eelnõuga, kuna haigekassa nõukogul on väga oluline roll Eesti tervishoiupoliitika kujundamisel ja ellu viimisel, siis erakond Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioon teeb ettepaneku katkestada Eesti Haigekassa seaduse ja ravikindlustusseaduse muutmise seaduse eelnõu nr 602 teine lugemine ja võtta aeg maha, veel arutada, et see nõukogu koosseis saaks olema maksimaalselt optimaalne ja hea.“

Eelnõu riigikogu ees tutvustanud reformierakondlane Maris Lauri, kes kuulub praegu haigekassa nõukogusse riigikogu esindajana, märkis Seederile vastates: „Ma saan aru, et küsimus on selles, kas riigikogu peab ka olema haigekassa nõukogus esindatud. Eelnõu algses versioonis enne, kui ta valitsusse jõudis, teatavasti riigikogu esindatust üldse ei olnud. Koalitsioon leidis, et ta peab seal olema ja et see võiks olla opositsioon. Minu arvates on ka see hea lähenemine, et kui on ükskord otsustatud, et riigikogu on seal esindatud, et seal on opositsiooni esindaja. Te teate väga hästi, et komisjonide esimehed ei ole opositsioonist. Nii et mina näen praegu selle eelnõu pidurdamist sellena ja mitte aruteluga tegelemiseks, vaid väljapressimiseks oma koalitsiooni sees. Andke andeks, see nii paistab.“

 

Lauri ettepanek oli teine lugemine lõpetada. "Palun, olge mõistlikud, lahendagem see protsess kiiresti ära! Ma tuletan meelde, mina oma positsiooni haigekassa nõukogus selle muudatuse tõttu kaotan. Mina julgen küll seda öelda ja ma leian sellele vaatamata, et see eelnõu on hea,“ kinnitas ta.

Lauri sõnavõtule järgnenud hääletusel oli eelnõu lugemise katkestamise poolt 35 ja vastu 16 saadikut. Seega eelnõu teine lugemine katkestati ning anti kümme päeva aega muudatusettepanekute tegemiseks.

Eelnõuga taotletakse suuremat sõltumatust

Eelnõu näeb ette Eesti Haigekassa nõukogu liikmete arvu vähendamise viieteistkümnelt seitsmele. Muudatuse peamine eesmärk on muuta haigekassa nõukogu töö tõhusamaks. Nõukogu koosseisu hakkavad kuuluma ametikoha järgi tervise- ja tööminister, rahandusminister ja Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees, samuti Vabariigi Valitsuse nimetatuna kaks nõukogu liiget Eesti Tööandjate Keskliidu, üks Eesti Ametiühingute Keskliidu ja üks Eesti Puuetega Inimeste Koja ettepanekul.

Seletuskirjas märgitakse, et tervisesektori esindajate kaasamiseks ravikindlustuse arendamisse ning haigekassa nõukogu otsustusprotsessidesse on moodustatud nõukogu juurde alalised nõuandvad komisjonid. Nõuandvate komisjonide kaudu on võimalik kaasata otsuste tegemisel ja seisukohtade kujundamisel oluliselt laiema ringi tervisesektori esindajate arvamusi, kui oli seni esindatud haigekassa nõukogus.

Kehtiva haigekassa seaduse alusel moodustati veebruaris toimunud haigekassa nõukogu koosolekul alaline nõuandev komisjon haigekassa ja riikliku ravikindlustuse strateegilist arengut puudutavate küsimuste arutamiseks. Lisaks luuakse ravikindlustuse seaduse alusel haigekassa juhatuse juurde tervishoiuteenuste loetelu komisjon, kes annab arvamusi tervishoiuteenuste loetelu muutmise kohta. Alates 2018. aasta jaanuarist on Sotsiaalministeeriumist viidud haigekassa juurde üle ka ravimikomisjoni tegevus.

Eelnõu näeb ette täiendavad nõuded Vabariigi Valitsuse nimetatud nõukogu liikmele, et vähendada Eesti Haigekassa nõukogus huvide konflikti võimalusi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.