PERH: vähiravi vajab koordineerimist

Põhja-Eesti Regionaalhaigla  juhatuse esimees Agris Peedu
Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu

Põhja-Eesti Regionaalhaigla esindajad on seisukohal, et vähiravi on Eesti hetkel liialt killustunud ning vajaks suuremat koordineeritust.

Arvestades Põhja-Ameerika, Lääne-Euroopa ja Põhjamaade kogemusi on vähivastases võitluses kõige paremaid tulemusi saavutatud just neis riikides, kus kogu vähi ennetustegevus, diagnostika ja ravi toimuvad kõikehõlmavate vähikeskuste baasil ja väljaspool vähikeskusi vaid nende koordineerimisel ja vahetu supervisiooni all.

Arvestades Eesti väiksust nii rahvaarvu kui territooriumi mõttes ja erialaspetsialistide arvu piiratust, peaksime ka meie mõtlema vähivastase võitluse koordineerimise vajadusele, seisab kirjas, mille PERHi juhatuse esimees Agris Peedu saatis sotsiaalministeeriumile.

Aastatel 1946 -2001 omas Eestis vähivastases võitluses juhtrolli Eesti Onkoloogiakeskus (EOK, kuni aastani 1990 Vabariiklik Tallinna Onkoloogia Dispanser), mis koordineeris vähivastast tegevust lisaks Põhja-Eestile ka Eestis tervikuna. Peale EOK ühinemist SA Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga (SA PERH) aastal 2001, koondus väikeste eranditega (silmakasvajad Ida- Tallinna Keskhaiglas ja lasteonkoloogia Tallinna Lastehaiglas) kogu onkoloogiliste haiguste ravi kahte piirkondlikku haiglasse: SA PERH-i ja Tartu Ülikooli Kliinikumi (TÜK).

Tulenevalt Haigla liikide nõuetest (Sotsiaalministri 19.08.2004 määrus nr 103), esinesid erandid ka keskhaiglatele: Üldkirurgias ja günekoloogias ei ole lubatud plaanilised pahaloomuliste kasvajate radikaalsed lõikused. Pahaloomuliste kasvajate plaanilisi operatsioone võib teostada piirkondliku haigla onkoloogilise konsiiliumi otsusega; uroloogias lubatud kõik tervishoiuteenused; Keskhaiglates statsionaarne ja ambulatoorne keemiaravi ei ole lubatud.

Põhja-Eestis muutus olukord aastal 2007, kui erisusena on antud ambulatoorse keemiaravi teostamise luba AS Ida-Tallinna Keskhaiglale ja sellega avati Tallinnas teine vähikeskus. Aastatega on nende töömahud kasvanud ja spetsialiseeritud onkoloogilised konsiiliumid toimuvad koostöös SA PERH-i kiiritusravi spetsialistidega. Vahepeal on onkoloogias aga seoses väga suurte edusammudega vähi diagnostikas ja ravis hakatud üha enam paikmepõhiselt spetsialiseeruma. Selline kitsas spetsialiseerumine tähendab seda, et kõik vähipatsientide ravi puudutavad kliinilised otsused tehakse arenenud riikide vähikeskustes vaid paikmepõhistes onkoloogiates konsiiliumides. Rahvusvaheline tõenduspõhine statistika on meile selgelt näidanud, et ainult selline interdistsiplinaarne koostöö ja spetsialiseeritud lähenemine vähi diagnostikas ja ravis tagab meile lõpuks parima ravitulemuse.

Omaette teema onkoloogias on harva esinevad kasvajad (näiteks luude ja pehmete kudede sarkoomid, stromaalsed ja neuroenkriinsed kasvajad), millede puhul on kindel rahvusvaheline soovitus need haiged koondada suurema kogemuse saamiseks kokku vaid spetsialiseeritud keskustesse. Eestis on harva esinevate kasvajate ravi hetkel jagunenud kolme vähikeskuse vahel ja selline killustatud lähenemine ei taga meile vajalikku kogemust üheski keskuses. Selle on tinginud ka olukord, kus Eesti riigis puudub kehtiv Vähiravi strateegia.

„Eelnevat kokku võttes oleme seisukohal, et ka Eestis peaks kõigil vähipatsientidel olema võimalus osaleda just paikmepõhises spetsialiseeritud onkoloogilises konsiiliumis ja saada ravi kas kahe piirkondliku haigla vähikeskuses või nende koordineerimisel ja supervisiooni all võimaluse korral ka teistes raviasutustes. Nii toimub SA PERH-i edukas koostöö keemiaravi alal Pärnu Haiglaga,“ tõi Peedu oma kirjas välja.

Samuti ei pea PERHi esindajad õigustatuks vähihaigete statsionaarse ravi jätkuvat detsentraliseerimist vähipaikmete osas, mis siiani on olnud vaid SA PERH-i ja TÜK-i tegevused (nt rinnanäärmevähi kirurgiline ravi koos rekonstruktiivkirurgiaga).

Kõik Põhja-Eestis ning SA PERH-i tütar- ja partnerhaiglates ravil olevad onkoloogilised haiged peaksid oma raviotsuse saama SA PERH-i 14 aktiivselt toimiva onkoloogilise konsiiliumi baasil, leiab suurhaigla.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.