Teema aastakoosolekul: hambaravi rahastus lükkab tagaplaanile kvaliteedi

Eesti Hambaarstide Liidu president Marek Vink
Eesti Hambaarstide Liidu president Marek Vink

Eesti Hambaarstide Liit korraldab reedel ja laupäeval Tallinnas iga-aastast Euroopa Hambaravi Nõukogu aastakoosolekut. Enam kui 340 000 hambaarsti ühendav esindusorganisatsioon toob Tallinna oma valdkonna tipp-eksperdid ja praktikud.

Kohtumisel lepitakse kokku hambaarstide seisukohad kõige põletavamates arste ja patsiente puudutavates poliitikaküsimustes.

Eesti hambaarstidele on väga väärtuslik võimalus koos Euroopa arstidega hambaravi puudutava poliitika kujundamises kaasa rääkida. Eesti Hambaarstide Liidu asepresidendi ja Euroopa Hambaravi Nõukogu juhatuse liikme Piret Väli sõnul haakub seekordse üleeuroopalise nõupidamise päevakord ka Eesti jaoks oluliste teemadega.

„Oluline osa kahepäevasest aruteludest koondub kvalifikatsioonitunnustamise direktiivi ülevõtmisele erinevates Euroopa Liidu liikmesriikides. Vaatamata sellele, et direktiiv on ammu vastu võetud, ei kulge selle rakendamine igal pool võrdselt hästi. See raskendab meditsiinivaldkonna ja ka konkreetselt hambaarstide kutsekvalifikatsiooni automaatse tunnustamise rakendamist, sest tekkinud eraülikoolid, mis annavad diplomeid nö kaugõppe teel, ei vasta direktiivis esitatud kvalifikatsiooninõuetele. Patsientide jaoks tähendab usalduse kaotust arstide suhtes, see aga vähenenud võimalusi kvaliteetseks raviks,“ ütles Väli.

Euroopa juhtivad hambaarstid arutavad hetkel Eestiski kõrge profiiliga probleemi, kus hambaravi rahastamisse toodud muudatused lükkavad tahaplaanile ravi tulemused, kvaliteedi ning raviarsti ja patsiendi suhte.

Eesti Hambaarstide Liidu president dr Marek Vink ootab sel teemal huvitavat arutelu. Rahvatervise eksperdid nimetavad Eestiski valitsuse poolt juurutatud süsteemi niinimetatud kolmandast osapoolest maksjaga süsteemiks, rääkis Vink. Riigid, kus selliseid süsteeme on rakendatud, raporteerivad tihti sarnastest ebasoovitavatest tulemustest – riigi või muu kolmanda osapoole poolt läbimõtlematult paika pandud rahalised motivaatorid hakkavad täiesti soovimatul moel mõjutama ravivõtteid, kasutatavaid materjale ja niimoodi otseselt patsientide tervist.

"Kuidas peaks eetilises plaanis käituma raviarst, kui kolmas osapool oma hinnapoliitikaga ütleb, et korduvkasuta materjale, tee tööd nii kiiresti kui saad ja kuluefektiivsem on hammas välja tõmmata, kuigi seda saaks edukalt ravida? Arutame nõukogu koosolekul üleeuroopalist seisukohta, mis väärtustaks parimat ravitulemust, arstieetikat ja patsiendi heaolu,“ ütles Vink.

Euroopa Hambaravi Nõukogu aastakoosolek toimub 25.-26. maini Hilton Tallinn Park hotellis. EHL pakub külalistele neljapäeval, 24. mail eriprogrammi e-Estonia showroomis, kus tutvustatakse e-riigi põhimõtteid, meie laia e-teenuste võrku ning külalistel avaneb võimalus näha praktilist näidet digiloo toimimisest. Samuti on aruluse all küberkaitse, vastutusküsimus ja andmekaitsega seotud nõuded kui piirangud teenuseosutajale. Rahvusvahelisel konverentsil Digital Health Care: Estonian Best Practices osaleb pea 40 delegaati 12 Euroopa riigist. Üks esinejatest on ka Euroopa Komisjoni esindaja, Carmen Laplaza-Santos.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.