Jesse: lisaraha otsus jäi väga hiljaks

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse
Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse

Asekantsler Maris Jesse hinnangul kipuvad maakonnahaiglatest erialad ära kaduma, kuna kohapeal pole arsti.

Haigekassa kahe aasta tagune plaan lubada igas maakonnahaiglas vaid kaheksat põhieriala oli vale, ütleb sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse Postimehele antud intervjuus.

Samas ütleb rootsi ekspertide 2000. aastal antud soovitus, et tuleks kindlaks määrata, milliste erialade arstid võivad maakonnahaiglas töötada.

Rootslaste soovitused pärinevad ajast, kui Eestis oli arste piisavalt ja haiglad mõtlesid pigem uute teenuste loomisele – toimus võidurelvastumine. Praegu, 20 aastat hiljem on teine olukord.

Me ei räägi võidurelvastumise ohjeldamisest, vaid turvatunde tagamisest üle Eesti. Koomale tõmbamine ei tulene rahapuudusest, vaid meil jõuab kätte meedikute puudus. Peame leidma mooduse, kuidas tagada väiksemates kohtades meditsiiniteenuse kättesaadavus.

Kes hakkab otsustama, millised erialad maakonnahaiglasse jäävad?

Maakonnahaiglatest kipuvad erialad ära kaduma seetõttu, et kohapeal pole arsti. Need otsused sunnib peale elu.

Noored arstid ei lähe maakonnahaiglasse, sest seal pole piisavalt tööd. Seda ei otsusta ministeerium ega haigekassa. Meie probleem on tervishoiutöötajate puudus ja me tegeleme sellega, et motiveerida inimesi minema tööle väiksemasse kohta.

Aga kui kuskil väiksemas haiglas on praegu tööl kogenud arst, kes veel ei plaani pensionile minna, siis mina ei näe põhjust, miks peaks keegi otsustama, et seda teenust järgmisest aastast selles haiglas enam ei pakuta – kui kohalikel inimestel on seda vaja ja arstki on olemas.

Sotsiaalministeerium on öelnud, et 2030. aastal jätkub kindlasti haiglate omavahelise tööjaotuse muutus. Mida silmas peeti?

Haiglavõrgu uuendamisega tehti algust eelmisel aastal, kasutades väliskonsultantide abi, aga sellega ei olnud mõtetki edasi minna enne, kui olime saanud kindluse tervishoiu rahastamises. Nüüd hakkame tegelema eriarstiabi ja haiglavõrguga.

Kas te hiljaks ei ole jäänud? Juba 2010 ütles riigikontrolli audit, et sellega on lootusetult hilinetud.

Tervishoiu rahastamise otsustega jäädi väga hiljaks. Mina oleksin lootnud, et see otsus oleks tehtud kümmekond aastat tagasi. Aga varasemaid otsuseid ümber ei tee, on ainult võimalik edaspidi paremini otsustada.

Täismahus lugu loe Postimehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.