Ka Kuressaare taotleb toetust, aga pakub ka alternatiivi

Sarnaselt Valga, Põlva ja Lõuna-Eesti Haiglale taotleb ka Kuressaare haigla riigilt täiendavaid rahalisi vahendeid sünnitusosakonna püsikulude katteks.

Kuressaare Haigla väljendab oma toetust Lõuna-Eesti maakondade üldhaiglate initsiatiivile taotleda täiendavaid vahendeid sünnitusabi üksuste püsikulude katteks, kui sündide arv on alla suhtarvu 1 sünd ööpäevas aastas keskmiselt, seisab sotsiaalministeeriumile saadetud kirjas, millele on alla kirjutanud haigla juhatuse liige Märt Kõlli ja nõukogu esimees Kalle Laanet.

Nad juhivad tähelepanu asjaolule, et seoses demograafilise olukorraga väljaspool Eesti suurlinnu on sündivuse näitajad valdavalt langustrendis. Nii ka Saaremaal, kus sündivus 2016. aastal oli üksnes 39% 1992. aasta sündivusest (1992: 620 sündi, 2016: 239 sündi). "Kvaliteetse elukeskkonna säilitamiseks Saare maakonnas on meie seisukohast sünnitusabiteenus elukohast mõistlikul kaugusel olulise tähtsusega ning lahendus ei saa olla logistilise probleemi korraldamine," kirjutavad Kõlli ja Laanet.

Haigla juhtkond kinnitab, et Kuressaare haigla panustab järjepidevalt sünnitusabi teenuse arengusse – et eelkõige läbi personali koolituste ning motivatsiooni, tänapäevase tehnoloogia ja kogukonnale suunatud teavitustegevuse tagada kvaliteetne ja turvaline teenus.

Vaja laiemat meedet

„Seoses ülaltooduga soovitame Vabariigi Valitsusel siiski kaaluda laiemat meedet üldhaiglate osas, kelle poolt on tagatud ööpäevaringne valmisolek sünnitusabi teenuse osutamiseks, kuid demograafilisest situatsioonist tingituna on nõudlus väiksem kui teenuse osutamiseks vajalike kulutuste (peamiselt töötasu) katmiseks vajalik,“ seisab kirjas.

Analoogiliselt Lõuna-Eesti üldhaiglatega taotleb Kuressaare haigla täiendavaid vahendeid väärtuses 200 000 eurot aasta kohta, mis on oluline ka üldise võrdse kohtlemise printsiibi valguses.

Alternatiivina soovitab Kuressaare haigla kaaluda võimalust finantseerida täiendavalt arstlikku valveringi sünnitusabis analoogiliselt kehtivas tervishoiuteenuste loetelus kehtestatule - 44 729,14 eurot ühe arstliku eriala kohta kvartalis.

Viimasele lõigule selgituseks juhivad nad tähelepanu järgmisele – Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelu § 43 lõige 10 sätestab järgmist: „koodiga 2280K tähistatud tervishoiuteenuse piirhinda rakendatakse haiglate loetelus nimetatud üldhaiglas, välja arvatud haiglate loetelu § 2 lõike 3 punktis 9 nimetatud üldhaigla, ööpäevaringse valmisoleku tagamiseks kolmel arstlikul erialal“. Nõuetele vastavaks tegevuseks osutab Kuressaare haigla ööpäevaringse valmisoleku teenust neljal arstlikul erialal – erakorraline meditsiin, anestesioloogia, kirurgia ning günekoloogia, millest ühe eriala valveringi finantseerib haigla teiste teenuste arvelt.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.