Tõnis Alliku pöördumine terviseministri poole

Tõnis Allik, Medicumi juht.
Tõnis Allik, Medicumi juht.

Medicumi juhatuse esimees Tõnis Allik ütleb pöördumises terviseministri poole, et viimased kümme aastat ei oleg Lasnamäe ja Pirita elanikel muid ravivõimalusi, kui see, mida erasektor pakub.

Järgneb Medicumi juhatuse esimehe Tõnis Alliku pöördumine terviseminister Riina Sikkuti poole:

"Täname, et olete väga operatiivselt asunud tegelema Lasnamäe, Pirita ja Viimsi elanike tervishoiuteenuse kättesaadavuse probleemiga, mis tekkis pärast Haigekassa viimast konkurssi.

Tervitame Teie ettepanekut leida eraldi lahendus Lasnamäe, Pirita ja Viimsi piirkonna inimestele eriarstiabi kättesaadavuse tagamiseks kodu lähedal ja kuuldavasti olete kaalumas pooldavalt täiendavate hangete korraldamist piirkondlikku geograafilist kättesaadavust ja patsientide võrdset kohtlemist silmas pidades.

Eriarstiabi hangetel Tallinna käsitlemine piirkondadena on võtmeküsimus tagamaks kõikides linnaosades eriarstiabi kättesaadavust. Lasnamäe ja Pirita piirkond on Tallinnas ainsad, kus puudub Haiglavõrgu Arengukava haigla ja/või polikliinik, seega on vaja Lasnamäe ja Pirita inimesi alati eraldi silmas pidada.

Piirkondadeks jagamine ei oleks midagi uut, sest seda rakendati kuni 2014. aastani. Alates mainutud 2014. aastast on eriarstiabi Lasnamäe ja Pirita piirkonnas drastiliselt vähenenud, 100 000 ravijuhu vähenemine seda kindlasti on.

Lubage juhtida tähelepanu mõnedele faktidele, millega Teil ministrina oleks hea kursis olla:

1) Kirjutate oma avalikuks tehtud kirjas haigekassale, et: "Kuigi haigekassa ostab erasektorist hankega vaid 7 protsenti kogu raviteenuste mahust, siis hetkel võib jääda mulje, et teatud piirkondades või erialadel enam teenuseid ei osutata ja inimesed võivad jääda vajaliku abita."

Kommentaariks (Tõnis Allik): Juba kümme aastat, seoses Mäekalda Polikliiniku tegevuse lõpetamisega, ei olegi Lasnamäe ja Pirita piirkonnas muid ravivõimalusi, kui erasektor pakub.

2)"Minule teadaolevalt jätkab Medicum teenuse osutamist 11 senisel erialal ning lisaks alustab teenuse osutamisega kahel uuel erialal."

Kommentaariks: Medicum Tervishoiuteenused sai võimaluse jätkata haigekassa rahastatava teenuse osutamist kaheksal eriarstiabi erialal. Ühtegi uut eriarsti eriala me avada ei saanud.

Pärast nelja-aastast vahepausi saime küll tänuväärt võimaluse pakkuda Haigekassa patsientidele taas taastusravi eriala, mida seni oma jõududega elus hoidsime.

Samas kaotas Medicum võimaluse pakkuda haigekassa kindlustuse kaudu kõrva-nina-kurguarsti eriala vastuvõtte ja meie hea naaber doktor Kai Noor silmaarsti vastuvõtte. Haigekassa lepingu toeta osutab Medicum teenuseid viiel eriarstiabi erialal. Endiselt on haigekassa rahastuseta oftalmoloogia, endokrinoloogia, üldkirurgia.

Fakt eriarstiabi erialade toetamisest haigekassa lepingutega ei ole olukorra kirjeldamiseks piisav, sest lisaks erialadele tuleb arvestada ka lepingumahtudega. Viimase konkursiga vähenes eriarstiabi erinevatel erialadel 45 000 ravijuhu võrra aastas.

Varasema kaheksa täiskoormusega günekoloogi asemel võimaldab haigekassa vaid ühte günekoloogi, varasema kolme gastroenteroloogi asemel vaid ühte, kahe ortopeedi asemel ühte ja kahe pulmonoloogi asemel ühe spetsialisti vastuvõttu.

3) Palusite haigekassal avalikkust piisavalt teavitada, et inimesed ei jää vajaliku abita mitte üheski Eesti piirkonnas, sealhulgas Lasnamäel.

Kommentaariks: Tegelikult inimesed on juba ilma vajaliku arstiabita jäetud, seda ilmselt mitmel pool Eestis, kuid kindlasti Lasnamäel. Alates eelmisest, 2014. aasta konkursist on eriarstiabile Lasnamäel pidevalt kahe- kuni kolmekuulised järjekorrad, sest teenuse mahtu kärbiti oluliselt.

Nüüd läheb olukord veelgi raskemaks ning oma tööga väljateenitud võimalust saada kindlustatuna kodu lähedal arstiabi lasnamäelastel, sarnaselt mustamäelastele, õismäelastele ja kesklinlastele, lihtsalt enam ei ole – avatud erialade mahud vähenevad ja mõnede erialade vastuvõttu ei toeta haigekassa enam üldse.

Olukord on murettekitav ning me oleme Lasnamäe, Viimsi ja Pirita ravikindlustatute ja täna veel selles piirkonnas tööd ja leiba saavate meedikute nimel Teie konstruktiivse ja kiire tegutsemise eest väga tänulikud ja jääme lootma, et lasnamäelased ja piritalased saavad tagasi usu ja kindluse ravikindlustuse toimimisse ning näevad, et neid kohtleb riik ka võrdsetena teiste tallinlastega.

Kui tunnete huvi, kuidas tegelik olukord lasnamäelasele paistab ning kuidas meie arstid teevad jõupingutusi, et hoolimata segadusest pakkuda kvaliteetset arstiabi, siis on Medicumi uksed Teile avatud ning Teie teretulnud külaline."

Lisatud tabelis on välja toodud haigekassa poolt rahastatud eriarstiabi mahud, mida Medicum on saanud patsientidele pakkuda.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.