Mölder: loomulikult võib PERH kaotada juhtpositsiooni

Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder
Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder

Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder ütles vastuseks PERHi kriitikale Tallinna Haigla funktsionaalse arengukava kohta, et konkurentsi pärast muretsemise asemel peaksid haiglad tegema senisest oluliselt rohkem koostööd.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla saatis sel nädalal sotsiaalministeeriumile Tallinna Haigla funktsionaalsele arengukavale antud hinnangu. Palju erialalisi arendusi arengukavas oli PERH hinnangul üledimensioneeritud ja ekslikult prognoositud. Nad märkisid, et Tallinna Haigla arengukava arendajad arendavad uut piirkondlikku haiglat Põhja-Eestisse.

„Alustuseks tasub rõhutada, et Tallinna haigla puhul on tegemist täna reaalsete, st olemasolevate tegevusmahtudega, mida on vaadeldud proportsionaalselt järgnevatel kümnenditel Eesti rahvastikus toimuvate muutustega,“ selgitas Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder arengukavas esitatud erialade arengulisi mahtusid.“ Kuna uue Eesti tipphaigla tegevusmaht moodustab ca 25% Eesti eriarstiabist, siis loomulikult võib Põhja-Eesti Regionaalhaigla kaotada oma juhtpositsiooni Tallinnas tervikuna ning konkreetsemalt mõnel ühel või teisel erialal.“

Mölder tõdes, et kui summeerime Lääne-Tallinna ja Ida-Tallinna Keskhaigla füüsilised tegevusmahud kokku ühte uude tipphaiglasse, siis valmib selle tulemusena Eesti suurima tegevusmahuga haigla – tervikuna füüsiliselt tegevusmahult ligikaudu 15% kui Põhja-Eesti Regionaalhaiglal ning u 5-10% suurem kui Tartu Ülikooli Kliinikumil.

Abilinnapea lisas, et sotsiaalministeeriumi komisjon (kuhu kuuluvad sotsiaalministeeriumi, terviseameti ja Eesti haigekassa esindajad ning nõunikud) on samuti heaks kiitnud Tallinna Haigla funktsionaalse arengukava esimese ja teise etapi dokumendid ning esitab need kinnitamiseks tervise- ja tööministrile. Mis näitab, et Põhja-Eesti Regionaalhaigla kriitikal ei ole suurt alust.

Tallinna keskhaiglates ravivad patsiente igapäevaselt ca 4000 haiglatöötajat ning kavandatud on, et sama haigete hulga teenindamiseks vajalik haiglaruumide meditsiiniseadmete ning personali hulk rajatakse ka uude Lasnamäe meditsiinilinnakusse. „Sealjuures tuleb samuti rõhutada, et Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikumi kavandamise aluseks olevaid tegevusmahtusid Tallinna Haigla ravivõimsused ei hõlma, st ka Mustamäel ja Maarjamõisas töötavaid inimesi – töömahud on kavas säilitada senisel tasemel,“ selgitas Mölder. „Ekstra ravivõimsuste kavandamine on alati proportsionaalne tegevusmahtudega ning seda põhimõtet on sotsiaalministeerium, haigekassa ja haiglate omanikud kavakindlalt ning rangelt järginud kõigi suuremate haiglalinnakute planeerimisel.“

Mölder leiab, et haiglate eesmärk ei tohiks aga olla võrdlemine kumb on parem-halvem või suurema-väiksema tegevusmahuga, vaid kuidas tagada parem kvaliteet ja aidata inimesi rohkem. Ta märkis, et patsiendi seisukohalt pole ka vahet, kellele haiglad kuuluvad või millist nime kannavad. Oluline on, et inimestel oleks tagatud kvaliteetne ja kättesaadav arstiabi.

„Võimalik, et regionaalhaigla muretseb konkurentsi pärast, kuid tegelikult peaksid haiglad tegema senisest oluliselt rohkem koostööd ja keskenduma üheskoos sellele, kuidas arendada Eesti tervishoiusüsteemi ja tagada kõikidele patsientidele kättesaadav ja kvaliteetne arstiabi,“ ütles Mölder.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.