PERH: kuidas suudaks haigekassa Tallinna Haigla mahtusid tagada?

PERHi juhatuse esimees Agris Peedu
PERHi juhatuse esimees Agris Peedu

Põhja-Eesti Regionaalhaigla märgib Tallinna Haigla funktsionaalsele arengukavale antud koondhinnangus, et erialased arendused selles on üledimensioneeritud ja valesti prognoositud.

„Erinevalt headest tavadest Eesti tervishoiu arendustes ei kaasa Tallinna Haigla funktsionaalne arengukava valdava enamuse Eesti meditsiini erialaseltside osalust ja kooskõlastust,“ seisab hinnangus, mille on allkirjastanud PERHi juhatuse esimees Agris Peedu. Palju erialalisi arendusi arengukavas on PERH hinnangul üledimensioneeritud ja ekslikult prognoositud. Kooskõlastamata ja seostamata on Tallinna Haigla  funktsionaalses arengukavas (TH FAK) Tartu Ülikooli meditsiinivaldkonnaga ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga, mis puudutab diplomieelse ja diplomijärgse õppe koordineerimisi ja tellimisi.

„Leiame, et esitatud arengukavad vajavad oluliselt täiendamist ja parandamist. Arvandmed tuleb muuta usaldusväärseks, sh. prognoosid. Prognooside osas oleks vajalik sotsiaalministeeriumi ja haigekassa terviklikku nägemust mitte ainult linnahaigla osas, vaid ka teiste haiglate osas (k.a. TÜKi). Kõikide erialade osas tuleb FAK kooskõlastada erialaühendustega,“ toob Peedu välja PERHi seisukoha. „Meile jääb arusaamatuks, et kuidas FAKis väljendatud mahtusid oleks haigekassa võimeline tagama, arvestades, et ka teised haiglad soovivad saada aastate jooksul täiendavaid ravimahtusid ning ilmselgelt ravijuhu keskmine maksumus on kasvava tendentsiga.“

PERH hinnangul peaks Tallinna Haigla planeerimisele eelnema  uus haiglavõrgu arengukava kehtestamine. PERHile teadaolevalt on haiglavõrgu arengukava 2020-2040 sotsiaalministeeriumi poolt tellimisel. „TH statuut ja võimekused peavad saama HVA-st suunad ja mitte vastupidi, et TH planeeritakse esmalt ja eraldiseisvalt,“ seisab hinnangus. 

„Peame vajalikuks märkida, et TH projekteerimine tohiks alata ainult siis, kui on selge TH projekti ehitus- ja meditsiinitehnika rahastus. Projekteerimine peab toimuma rangelt ministeeriumi kontrolli all, vastasel juhul on üledimensioneerimine garanteeritud,“ ütlevad PERH esindajad. „Märgime, et ka teistel haiglatel on investeeringuvajadusi ja seetõttu ka ilmselgelt ootus riigieelarvele. Kuivõrd TH projekt on ressursimahukas, siis oleks vaja riigi poolt ka selget hinnangut, et kuidas teiste haiglate investeeringuvajadused järgmisel kümnel aastal finantseeritakse.“

Arengukava kinnitamiseks esitama ei peaks

PERH koondnägemusel ei saa Tallinna Haigla funktsionaalset arengukava käesoleval ajal ja esitatud FAK I ja FAK II formaadis esitada kinnitamiseks Riigi eelarvestrateegiasse.

„TH esitletud arengukava arendajad arendavad uut piirkondlikku haiglat Põhja-Eestisse, milleks ei ole riigil ja linnal ei vajadust ega vahendeid. Dubleeritud võimekused ei ole riigi fiskaalvõimekuse juures õigustatud ja 400 miljoni suurune investeering vajab hoolikat planeerimist arvestades kõiki tervishoiu investeeringuvajadusi kaasates Tallinna Lastehaigla ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla kui ka teiste haiglate investeeringuvajadused tulevasel kümnendikul,“ ütleb PERH.

PERH on seisukohal, et ühe suure piirkondliku haigla (mis hõlmaks endas ka keskhaigla võimekust) koondamine PERHi, TLH (Tallinna Lastehaigla) ja TH ühinemisel tagaks parima ravitegevuse nii Tallinna kui ka Põhja-Eesti piirkonnas. Sellega oleks lõpetatud üledimensioneerimine, dubleerimine ning annaks võimaluse kõikide erialade haigete parimaks teekonnaks ja kvaliteetseks raviks. "Viidatud tsentraliseerimine saab üksnes ja ainult käia paralleelselt Tallinna Haigla planeerimisega. Eraldiseisvalt ei ole see võimalik," leiab PERH.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.