Homsest hakatakse ravimite ehtsust kontrollima

9. veebruarist hakatakse kõigis Euroopa Liidu riikides, lisaks Norras ja Šveitsis, kontrollima ravimite ehtsust, et tagada patsientidele kindlustunne retseptiravimite kvaliteedi osas.

Eestis on ravimite ehtsuse kontrolli süsteemi ehk REKS andmekoguga liitunud pea kõik osapooled. „Tänaseks on süsteemiga liidestatud pea kõik lõppkasutajad ehk apteegid, haiglaapteegid ja hulgimüüjad ning müügiloahoidjad ehk ravimifirmad,“ kinnitas süsteemi toimimise eest vastutava Eesti Ravimite Ehtsuse Kontrolli Sihtasutuse juht Raul Mill

Mill selgitas, et esialgu jäävad paralleelselt turvaelementidega pakenditel käibele ka enne 9. veebruari 2019 toodetudturvaelementideta pakendid – seda kuni konkreetse ravimite kehtivususaja lõpuni või kuni viis aastat.

Kaarli apteegi juhataja Maija Tressumi sõnul on arvestades võltsravimite kasvavat levikut kontrolli süsteemi rakendamine ilmselgelt oluline: „Eks uue IT-lahenduse kasutuselevõtt tundub apteekritele esmalt hirmutav, nagu oli ka digiretseptiga aastate eest, teistalt ei kahtle keegi kontrolli vajalikkuses." 

Ravimite ehtsuse kontrolli süsteem on loodud üleeuroopalise lahendusena, lähtudes Euroopa Komisjoni poolt vastu võetud direktiivist, mis kohustab riike kontrollima retseptiravimite ehtsust. „Vajadust selle järgi nägid kõik ravimite tootmise ja tarnimisega seotud osapooled. Eesmärk on olnud kõigil üks – et patsiendini jõuaksid vaid kvaliteetsed ja kontrollitud ravimid. Kõigil osapooltel on olnud projektis oluline roll ja ka kohustused, näiteks on ravimitootjad finantseerinud nii Euroopa keskse kui ka rahvuslike infosüsteemide arendamist,“ selgitas Ravimitootjate Liidu juhataja Riho Tapfer. Ta sõnas, et üleeuroopaline projekt on edukas näide erasektori piirideülesest koostööst. Samuti on see hea näide, kuidas on võimalik ka keerukaid infotehnoloogilisi lahendusi rakendada riikide üleselt.

Ravimite ehtsuse kontrollimiseks võetakse kasutusele uued retseptiravimite pakendid, mis on oluliselt turvalisemad. Pakenditele on lisatud unikaalne 2D märgis ja numbriline identifitseerimiskood. Ravimit müües kontrollib apteeker, kas süsteemis olev informatsioon vastab pakendil olevale turvakoodile.

Ravimite ehtsuse kontorolli süsteem on loodud üleeuroopalise lahendusena. Lisaks Euroopa Liidu riikidele on võltsravimite ehtsuse kontrollisüsteemiga liitunud ka Norra ja Šveits. Lisaks Eestile hakkavad Saksamaa ettevõtte Arvato loodud IT-süsteemi 9. veebruarist kasutama ka Austria, Luksemburg, Belgia, Soome, Holland, Norra, Prantsusmaa, Suurbritannia, Sloveenia, Hispaania, Portugal, Ungari ja Poola. Süsteemi rakendamist ja haldamist finantseerivad ravimitootjad.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.