Eesti apteekidest ei ole juba mõnda aega võimalik kaitsemaske osta, mistõttu on kliendid pahased, et apteekrid ise neid kannavad.
Pärast seda kui Hiinas puhkes koroonaepideemia, osteti üle maailma massiliselt näo kaitsemaske kokku. Selle tulemusena ei ole kahjuks ka Eesti apteekidest juba mõnda aega võimalik kaitsemaske osta.
Eesti Apteekide Ühendus tuletas om apressiteates meelde, et nii nagu teised tervishoiutöötajad kannavad ka apteekrid maske nii enda kui ka apteegi külastajate kaitseks. Kuna apteekrid puutuvad iga päev kokku sadade inimestega, kes kõik võivad olla potentsiaalsed viirusekandjad, on riik eraldanud kaitseväe reservist apteekritele näo kaitsemaske. See on aga kaasa toonud apteegikülastajate pahameele. Apteekrid saavad ebaõiglast kriitikat selle pärast, et kannavad näo kaitsemaske, ent ei saa neid soovijatele müüa, tõdetakse ühenduse teates.
Ravimeid tohib müüa vaid sellealase haridusega inimene. Vältimaks olukorda, kus apteegid peavad uksed sulgema apteekrite haigestumise tõttu, on äärmiselt oluline, et apteekrid kasutavad isikukaitsevahendeid.
Ühendus tuletas meelde, et oleme olukorras, kus perearstid ja haiglad on lõpetanud plaanilised vastuvõtud. Väga suur osa elanikkonnast vajab aga samaaegselt midagi apteegist. See paneb apteegid suure surve alla ja mitmekordistab apteekrite töökoormust. Riigi reservist eraldatud isikukaitsevahendeid kasutavad apteekrid endi ja patsientide kaitsmiseks.
"Hea Eesti inimene, palume Sinu mõistvat suhtumist ja hoolimist. Apteekrid annavad endast maksimumi, et ravimid oleksid meile kõigile kättesaadavad. Seejuures on apteekrid kõige ligipääsetavamad esmatasandi tervishoiutöötajad, kes aitavad inimesi lisaks ravimeid puudutavatele küsimustele ka kergemate tervisemurede korral," seisis ühenduse teates.
Seotud lood
Riigihalduse minister Jaak Aabi sõnul on isikukaitsevahendite tarned katkenud ning varem sõlmitud lepingud ei toimi. Ministri sõnul on asutustel siiski kriitiline varu olemas. Välisministeeriumi poole on pöördunud üle 7000 eestlase, abi vajab veel üle 200 inimese.
Eesti osaleb Euroopa Komisjoni ühishankes, kus soetatakse hingamiskaitsevahendeid, kindaid, kaitserõivaid ja -prille. Euroopa Komisjoni ajakava kohaselt võib hange nihkuda maikuusse.
Ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias levib teave, et ibuprofeen võib raskendada COVID-19 infektsiooni kulgu, muuhulgas on Prantsusmaa terviseminister tviitinud, et soovitab vältida põletikuvastaseid ravimeid (ibuprofeen, kortisoon), kuna need ägestavad haigust.
Miks on inimeste haigusnähud nii erinevad? Millised sisemised mehhanismid põhjustavad karjaimmuunsuse ja millised individuaalse immuunsuse tekkimise selgitab Tallinna Tehnikaülikooli geenitehnoloogia dotsent, molekulaarse immunoloogia doktor Sirje Rüütel.
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024