• 05.01.22, 09:00

Eesti teadlased selgitavad CYP450 esnüümide mõju ravimite metabolismile

Novembris algas Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Eesti geenivaramu ühistööna akadeemiline uuring, mis kaasab geenidoonoreid.
Prof Lili Milani.
  • Prof Lili Milani.
  • Foto: Andri Peetso
Eesti geenidoonorite genoomi sekveneerimise andmeid analüüsides selgus, et umbes 900 inimesel esineb tsütokroom P450 (CYP450) ensüümide varasemalt kirjeldamata geenivariante, mis võivad mõjutada ravimite metabolismi. Uuringu eesmärk on analüüsida nende geenivariantide mõju ravimite metabolismi kiirusele, kirjutab Kliinikumi Leht.

Seotud lood

Uudised
  • 19.08.21, 09:00
Personaalmeditsiin jõuab peagi igapäeva kliinilisse praktikasse
„1+ Million Genomes“ projekti osalised ja kutsutud külalised tegid maikuu lõpus kahepäevase virtuaalse visiidi Eestisse. Olime valitud kolme võõrustajariigi hulka: enne meid toimus visiit Suurbritanniasse ja pärast meid Soome.
Arvamused
  • 29.08.19, 09:00
Geenivaramul on 50 000 inimese kohta 3 miljonit diagnoosi
Geenivaramu kasutab andmeanalüütikat, saamaks teada, miks inimesed haigeks jäävad, rääkis geenivaramu asedirektor Tõnu Esko teisipäeval Laitses toimunud tervisekogukonna kärajatel.
Uudised
  • 26.11.20, 12:49
Raseduse katkemise põhjus võib olla geneetiline
Juba diagnoositud rasedustest katkeb ligi 15%, ent kahel kolmandikul juhtudel jääb põhjus ebaselgeks. Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlaste avaldatud värskes artiklis ajakirjas Nature Communications kirjeldati seni avastamata seoseid raseduse katkemise ja ema geenide vahel.
Uudised
  • 06.09.21, 09:18
Tartu teadlased otsisid täpsemaid seoseid geenide ja haigusriskide vahel
Tartu teadlased kirjeldasid uuringus tuhandeid geenide aktiivsust reguleerivaid genoomi variante, et mõista, milline on geenide seos haiguste tekke riskiga.
  • ST
Sisuturundus
  • 25.04.25, 13:56
Digilahendus meditsiinis: personaalsed tööriided asenduvad nutika renditeenusega
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele