Õdedest ja ämmaemandatest peavad end HPV osas kõige teadlikumaks kooliõed. Tallinna Tervishoiukõrgkoolis kaitstud lõputöö eesmärk oli uurida ämmaemandate ja õdede enesehinnangulist teadlikkust ja arvamusi emakakaelavähist, HPVst ja HPV–vastasest vaktsineerimisest Eestis.
Maailmas on tervishoiutöötajate teadlikkust HPVst ja selle vastasest vaktsineerimisest uuritud ka varem (Sherman jt, 2018; Patel jt, 2016; Pereira jt, 2019). Sherman jt (2018) uuringust selgus, et 63,7% vastanud tervishoiutöötajatest pidasid ennast HPV ja selle vastase vaktsiini osas piisavalt informeerituks. Käesolevas uurimistöös osalenud ämmaemandad, kooliõed ja pereõed hindasid oma teadmisi pigem heaks, põhjendades, et tänapäeval infoajastul on informatsioon kergesti kättesaadav. Uuringu 8 osalejaga viidi läbi struktureeritud intervjuud.
Seotud lood
HPV vaktsineerimisega hõlmatus kasvab Eestis järjepidevalt, seda eriti 14aastaste neidude seas. Teise doosiga on praeguseks vaktsineeritud 60% sihtrühmast.
Tartu ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudis valmis kulutõhususe raport sooneutraalse HPV-vastase vaktsineerimise kohta, mille tellija Tervise Arengu Instituut on edastanud sotsiaalministeeriumile ettepanekuga Immunoprofülaktika ekspertkomisjonile võtta teema kiiresti päevakorda.
Hea arst! Tule ja anna oma väärtuslik panus, et terviseraskustesse sattunud inimesed saaksid võimaluse elada võimalikult toimekat ja rahuldustpakkuvat elu!