Kas igavusest näksimine või pidev dieeditamine võivad viia söömishäireni? Intervjuus selgitab psühhiaatriaresident Helena Mesikepp, miks söömisharjumused sageli lapsepõlvest alguse saavad, kuidas neid mõjutavad stress, sotsiaalmeedia ja ühiskondlikud ootused – ning millal tuleks tõsiselt mõelda professionaalsele abile.

- Magusaisu tõttu võib nii mõnigi kord kõhtu jõuda torditükk, mida ei ole söödud nälja tõttu, vaid niisama.
- Foto: Meditsiiniuudised
Juttu tuleb ka sellest, miks kaalulangusravimid ja trendidieedid ei ole pikemas perspektiivis lahendus ning kuidas arendada toiduga tervislikum ja tasakaalukam suhe.
Küsimustele vastab psühhiaatriaresident Helena Mesikepp.
Miks me sööme, kui me pole näljased?
Tänases vestluses räägime psühhiaatria residendiga söömisharjumustest ja - häiretest – millal muutub normaalne söömine probleemiks, kuidas sedaära tunda ning millal tasub otsida professionaalset abi.
Alustame lihtsa küsimusega: kui palju puutute oma igapäevatöös kokku söömishäiretega?
Õpin laste- ja noorukite psühhiaatriaks ning olen pikemalt töötanud Tallinna Lastehaigla söömishäirete osakonnas. Lisaks võtan vastu patsiente ka väljaspool residentuuri, söömishäirete liidus. Seega puutun sellega kokkuüsna palju.
Kas need probleemid puudutavad ainult lapsi või ka täiskasvanuid?
Söömishäired on universaalsed. Kuigi need avalduvad sageli juba lapse- või noorukieas, on nad kroonilised ja võivad kesta täiskasvanueani. Harva tekivad need häired alles täiskasvanuna.
Kuidas defineerida söömishäiret?
See on ebanormaalne suhe toiduga – söömine võtab inimese elus liiga suure rolli. Häirete alla kuuluvad anoreksia, buliimia, liigsöömishäired, aga ka uuemad, nagu ortoreksia või lihasmassiületähtsustamine.
Kas näiteks igavusest või emotsioonide leevendamiseks söömine on samuti söömishäire?
Selline söömine võib olla seotud impulsiivsuse või tähelepanuhäiretega. Sageli on taustalärevus või meeleoluhäired – toitu kasutatakse leevendusvahendina. Samuti võivad rolli mängida lapsepõlvesõpitud mustrid, näiteks toiduga premeerimine või “ taldrik tuleb tühjaks süüa” mentaliteet.
Kui palju mõjutab keskkond – toiduküllus, kokasaated, trendid?
Seda kindlasti. Taimetoitlus või lihast loobumine võib mõnele olla esmane samm häire kujunemisel. Samuti jõusaaliga seotud valgudieedid noormeestel – need võivad tunduda “ tervislikud”, aga varjata söömiskäitumise häiret.
Kas dieedid ise on ohtlikud?
Dieet võib olla vallandajaks. Näeme sageli, et kõik algab soovist natuke kaalu langetada – välistatakse toiduaineid, liigutakse rohkem ja protsess veereb lumepallina edasi. Sealt võib areneda välja tõsisem häire.
Kuidas arendada tervislikku suhet toiduga?
Oluline on regulaarsus – kolm põhitoidukorda päevas. Ei tasuühtegi toitu täielikult välistada, sest see võib viia isude jaülesöömishoodeni. Kahetsus ei aita, parem on endale andeks anda ja edasi liikuda.Üks lihtne nipp on enne sööma asumist oodata 10 minutit – vahel kaob isu iseenesest.
Kas lapsed on tänapäeval valivamad sööjad?
Tundub küll. Vähe on peresid, kus süüakse koos. Sageli süüakseüksi, toas, telefoni või arvuti taga. See ei toeta head söömistava ega peresuhete kujunemist.
Millal võiks inimene aimata, et tal on tekkinud probleemne suhe toiduga?
Kui toiduga seotud mõtted võtavadüle, muud tegevused jäävad tagaplaanile ja söömine muutub sundmõtteks. Sageli saavad lähedased esimesena aru, et midagi on valesti.
Kuidas toetada lähedast, kellel võib olla söömishäire?
Ausaltöelda, et oled märganud muutusi ja pakud tuge. Sundimine ei aita. Täiskasvanut on raske spetsialisti juurde saada, aga oluline on mitte survestada, vaid pakkuda mõistmist ja kuulamist.
Millal ja kuidas jõutakse professionaalse abi juurde?
Reeglina perearsti kaudu. Tõsisemate juhtumite puhul jõuavad patsiendid psühhiaatri või haiglaravile. Lastehaiglas kestab statsionaarne ravi vahel mitu kuud ning sellele järgneb tihe jälgimine.
Kas ravimid või operatsioonid, näiteks kaalulangustabletid või bariaatriline kirurgia, on lahendused?
Need võivad olla abiks, aga ainult koos käitumisharjumuste muutmisega. Tabletid ei toimi igavesti ja operatsiooni järel võib magu uuesti välja venida, kui harjumusi ei muudeta.
Milline roll on sotsiaalmeedial söömishäirete kujunemisel?
Väga suur. Noored puutuvad kokku ekstreemsete iluideaalidega ja algoritmid võimendavad seda. Sageli jagavad patsiendid ise ka oma kaalukadu “ saavutusi”, mis võib teisi mõjutada.
Millised on ohtlikud tagajärjed?
Alatoitumus võib viia südamelihase nõrgenemiseni ja rütmihäireteni. Oksendamine rikub hambaid. Naiste puhul võib kaduda menstruaaltsükkel. Rasvumise korral tekivad südame- veresoonkonna haigused ja ainevahetushäired.
Milline on sõnum inimestele, kes soovivad abi otsida või toetada oma lähedasi?
Tuleb märgata ja rääkida. Abi on olemas, näiteks Söömishäirete Liidu kaudu. Ja oluline on mõista – toitumisharjumused on muutuvad. Abi otsimine ei ole nõrkus, vaid samm tervema elu poole.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ameerika psühhiaater Judson Brewer selgitab värskelt eesti keelde tõlgitud raamatus “Näljaharjumus” põhjuseid, miks söömine muutub sõltuvuseks ja annab nõu, kuidas sellest nõiaringist lahti haakida. Abinõuks ei paku ta dieete, vaid vaimseid praktikaid.
“Äripäeva raamatuklubi” saade on ajendatud terviseraamatuklubi maikuu raamatust, milleks on Ameerika psühhiaater Judson Breweri “Näljaharjumus. Miks me sööme, kui pole näljased, ja kuidas seda lõpetada”.
2025. aasta suve lõpuks valmiva Raja Keskuse toob Tartusse juurde üle 2500 ruutmeetri A-klassi kaubandus-, teenindus- ja büroopinda. Hoone ankurrentnikuks saab Tartu Ülikooli Kliinikum.