Eesti on HIViga esirinnas

Hinnanguliselt kolm miljonit süstivat
narkomaani üle maailma võivad olla HIV-positiivsed, selgus ÜRO korraldatud
uuringus.

Uuring tuvastas narkootikumide kasutuse 148 riigis. Eestis, Ukrainas, Myanmaris, Indoneesias, Tais, Nepaalis, Argentiinas, Keenias ja Brasiilias ulatus narkomaanidest HIV-positiivsete arv narkomaanide kogusummast 40 protsendini, vahendas BBC meditsiiniajakirja The Lancet.

Uurijad tõid viimaste aastate HIVi kiirest levikust näiteks Eesti, kus kümme aastat tagasi ei olnud süstivate narkomaanide seas diagnoositud mitte ühtegi HIV-positiivset. Nüüdseks on nakatunute arv narkomaanide seas tõusnud 72 protsendini.

Samas ulatub Uus-Meremaa ja Austraalia süstivate narkomaanide seas HIV-positiivsete arv vaid 1,5 protsendini. Selline tulemus võib tingitud olla ulatuslikust süstlavahetusprogrammist, mis käivitus neis maades kaheksakümnendatel aastatel. Uurijate sõnul näitab see teravalt vajadust investeerida HIVi ennetamisprogrammidesse ning rahva teadlikkuse tõstmisesse.

Uurijate hinnangul oli aastal 2007 maailmas 16 miljonit süstivat narkomaani. Enam narkootilisi aineid süstivaid inimesi elas Hiinas, Venemaal ja Ameerika Ühendriikides. Uuring näitas riigiti suurt erinevust HIVi leviku ja süstivate narkomaanide vahel.

Nii on Suurbritannias 15 kuni 64 aasta vanuste inimeste seas süstivaid narkomaane 0,4 protsenti ning 2,3 protsenti nendest on HIV-positiivsed. Samas on Hispaanias süstivate narkomaanide suhtarv madalam, vaid 0,31 protsenti, kuid HIV-positiivsete arv narkomaanide seas on suurem, ulatudes peaaegu 40 protsendini.

Uuringu korraldasid Austraalia New South Walesi Ülikooli teadlased.

Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.