Emakakaela sõeluuring päästab elu

Igal aastal diagnoositakse Eestis 600
günekoloogilise vähi juhtu, seal hulgas ligi 150 emakakaelavähki.

Emakakaelavähki on võimalik avastada juba vähieelses seisundis (Pap-test ehk tsütoloogiline test), mille õigeaegse ravi korral vähki ei tekigi, kirjutas ajakiri Perearst.

"Teadupärast on emakakaelavähil hästi pikk nn. vähieelne ehk prekantseroosne staadium," ütles emakakaelavähi varajase avastamise pilootprojekti juht ja naistearst Terje Raud.

2007. aastal emakakaelavähi sõeluuringule kutsutud naistest läbis tsütoloogilise uuringu 32%. Vaadeldes aga kokku kolme aasta jooksul kutsutute tsütoloogiliste uuringutega hõlmatust, tuleb 2007. aastaks kutsututest tsütoloogilise uuringuga hõlmatus 40,5%.

2008. aasta eesmärgiks on püstitatud saavutada 45%-line hõlmatus.

Aastate 2004 kuni 2007 andmetel oli emakakaelavähi sõeluuringus osalejate hulgas kokku normist erinevaid leide ca 700. Neist 95% olid erineva raskusastmega vähieelsed seisundid, millest ca 10% emakakaela düsplaasiat vajasid kohest ravi. Terje Raud arvab, et naised on hakanud oma tervise eest rohkem hoolitsema: "Vähemalt teavad nad, mida emakakaelavähi ennetamiseks tehtav Pap-test endast kujutab," nentis Raud.

Kõigil tervishoiutöötajatel on võimalik panustada skriiningprogrammide tõhustamisse - nõustada oma patsiente ja lähedasi ning selgitada skriiningul osalemise vajalikkust.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.