Geeniinsenerid on koostöös viroloogidega loonud suhteliselt odava võimaluse poole tunniga Ebola viiruse tuvastamiseks. Meetod põhineb paberile prinditud DNA-skeemidel, mis sisaldavad meduuside pärilikkusainet. Näidiskatsetes suudeti edukalt eristada kahe Ebola viiruse tüve RNA-d, vahendas ERR Teadusuudised.
Pärast DNA-skeemide paberile printimist ja nende kuivkülmutamist on võimalik lehekesi talletada probleemideta toatemperatuuril. DNA aktiivseks muutmiseks on tarvis vaid vett lisada. Juhul kui uuritavas proovis tõepoolest huvialust viirusosakesi leidub, põimub selle kindel pärilikkusaine lõik DNA-skeemi päästikuga, algatades hõlpsalt eristatava värvaine tootmise. Sõltuvalt kasutatud pärilikkusainest on see nähtav ultaviolettvalguse või nähtava valguse spektriosas.
Seotud lood
Veel üsna hiljuti arvasid viroloogid, et verejookse ja palavikku tekitavad filoviirused – Ebola ja selle lähedane sugulane Marburgi viirus - tekkisid umbes kümme tuhat aastat tagasi. Uus uurimus nihutab ohtlike tõvestajate tekkimise kaugesse minevikku – aega, kus tekkisid esimesed inimahvid.
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.