Geeniinsenerid lõid Ebola viiruse lakmustesti  

Geeniinsenerid on koostöös viroloogidega loonud suhteliselt odava võimaluse poole tunniga Ebola viiruse tuvastamiseks. Meetod põhineb paberile prinditud DNA-skeemidel, mis sisaldavad meduuside pärilikkusainet. Näidiskatsetes suudeti edukalt eristada kahe Ebola viiruse tüve RNA-d, vahendas ERR Teadusuudised.

Pärast DNA-skeemide paberile printimist ja nende kuivkülmutamist on võimalik lehekesi talletada probleemideta toatemperatuuril. DNA aktiivseks muutmiseks on tarvis vaid vett lisada. Juhul kui uuritavas proovis tõepoolest huvialust viirusosakesi leidub, põimub selle kindel pärilikkusaine lõik DNA-skeemi päästikuga, algatades hõlpsalt eristatava värvaine tootmise. Sõltuvalt kasutatud pärilikkusainest on see nähtav ultaviolettvalguse või nähtava valguse spektriosas.

Paberi täpse värvuse alusel on võimalik eristada mitmeid erinevaid patogeene. Kokku on võimalik korraga kontrollida kuni 24 viiruse RNA järjestuse olemasolu. Viimane tähendab, et tuvastada saab isegi sama viiruse erinevaid tüvesid. Proovikatses suutis Harvardi ülikoolis töötav Jim Collins kolleegidega määrata, kas tegu oli sünteetilise Ebola viiruse Zaire või Sudaani tüvega.

Kui katses kasutatud DNA-skeemi valmistamine võttis aega 12 tundi, siis viiruse tuvastamiseks kulus pelgalt 30 minutit, mis on võrreldav hetkel nakkuskoldes kasutatavate testidega. Sensori hind küündis 21 dollarini, kuid töörühm usub, et neid massiliselt tootes langeb hind paari sendini.

Enne bioloogilise lakmuspaberi laialdasemalt kasutusele võtmist loodab aga töörühm registreerida viirust ka selle pärilikkusaine väiksema kontsentratsiooni korral ja parandada testi täpsust

Uurimus ilmus ajakirja Cell.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.