Aurora Ursula Joala: abiarstidega ollakse rahul

Aurora Ursula Joala,
Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi president.
Aurora Ursula Joala, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi president.

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts (EAÜS) viis käesoleva aasta veebruaris tervishoiuteenuse osutajate hulgas läbi küsitluse abiarstinduse kohta.

Küsitlus edastati kõigile haiglatele ning perearstide meililisti. Vastajaid oli kokku 23.

Alates 2011. aasta suvest on võmalik kõigil vähemalt neli kursust läbinud arstitudengitel töötada abiarstina. Abiarsti tööd reguleerib tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seadus, mis võeti Riigikogus vastu 16. detsembril 2010. Selle kohaselt on abiarst tervishoiuöötaja registreeringut mitteomav isik, kes osaleb terviseteenuse osutamisel. Abiarst, kes on läbinud vähemalt neljanda kursuse õppekavas olevad kohustuslikud ained, täidab arstikohustusi oma pädevuse ja oskuste piires vastutava arsti juhendamise ja järelvalve all.

Põhjuseid abiarstide palkamiseks on mitmeid

Peamine põhjus, miks tervishoiuasutused abiarsti palkasid, oli töökoormuse leevendamine (73%). 65% vastanutest põhjendas abiarsti palkamist arstitudengite hariduse parendamisega – selle all mõistetakse üldarstlikku haridust, oskust patsiendiga suhelda ja kollegiaalsust. 17% märkisid, et võtsid abiarsti tööle reklaami eesmärgil. Lisaks toodi välja, et abiarsti palkamine oli ainus võimalus leida arstile puhkuse ajaks asendaja ning samal ajal näidata ka maakonnahaiglas töötamise häid külgi.

Rahulolu abiarstide tööga on tõusnud

Kui üle-eelmisel aastal märkis 93% tervishoiuteenuse osutajatest, et nad võtaksid abiarsti tööle ka järgmisel aastal, siis käesoleval aastal on see number tõusnud 100 protsendini. Üldiselt jäädi abiarstide tööga väga rahule: 70% asutustest märkisid viie punkti skaalal rahulolu hindeks viis. 22% märkis hindeks neli ning 9% hindeks kolm. Sel aastal ei olnud vastanute hulgas kedagi, kes abiarsti tööga üldse rahule ei jäänud.

Jätkuvalt on küsimuseks abiarstinduse rahastamine

Ligi pooltel (44%) juhtudel rahastati abiarstide palkamist tervishoiuasutuse eelarvest, 35% reservidest ning 22% tuli abiarsti palkamiseks teiste kulutuste arvelt kokku hoida. Võimalikest süsteemis tehtavatest muudatustest pidas 70% vastanutest oluliseks abiarstinduse riiklikku rahastamist. Abiarstide rakendamise arvestamist haigekassa hinnakirjas pidas oluliseks 60% tervishoiuteenuse osutajatest.

Vähenenud on Soomes töötavate abiarstide osakaal

Tagasisideküsitlus viidi läbi ka arstiteaduse eriala tudengite seas. Küsitlusele vastas 137 viienda ja kuuenda kursuse tudengit. Abiarstina oli vastanutest töötanud 87 tudengit ehk 64%. Siinkohal on oluline märkida sedagi, et 21% vastanud tudengitest töötas abiarstina lõpupraktigaga samal ajal. Suurem osa abiarste asub tööle juba pärast neljandat kursust (86%), vähem alustatakse tööga V ja VI kursusel. 92% abiarstidest töötab Eestis, 3% Soomes ning 4% nii Soomes kui Eestis. Võrreldes üle-eelmise aastaga, on tudengid hakanud rohkem Eestis töötama - toona töötas Soomes 13% abiarstidest.

Oodatavad muudatused abiarstinduse süsteemis

Nii tervishoiuasutustes kui tudengite seas läbiviidud küsitlustes uuriti, milliseid muudatusi soovitakse abiarstinduse süsteemis näha. 77% tudengitest toetas abiarstide registreerimist terviseametis ja seega ka digiloole ligipääsu saamist. Sama muudatust pooldas ka 74% tervishoiuteenuse osutajatest.

83% abiarstidest märkis, et neil esines töötamise ajal vajadus retsepte välja kirjutada, ning 79% abiarstidest pooldas muudatusi abiarsti õiguses retsepti väljastada. Ühtlasi oli toetus kahe allkirjaga retsepti väljastamise õigusele 56% ja osalisele retseptiõigusele 42%.

Kahe allkirjaga retseptiõigus tähendaks, et abiarstil on võimalik oma ID-kaardiga valmistada nn. “Retseptipõhi”, mis muutuks retseptiks siis kui abiarsti juhendaja selle oma ID-kaardiga kinnitab. Osalise retseptiõiguse puhul saaks abiarst väljastada retsepte teatavate piirangutega.

Abiarstidest saab rohkem lugeda siit.

Lisa kommentaar

  • Aurora Ursula Joala,
    Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi president

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.