Eestisse turustatakse kolme erinevat HPV-vastast vaktsiini

Ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiiski sõnul on Eesti turul saadaval HPV-vastased vaktsiinid Silgard, Cervarix ja Gardasil 9.

Tabelist, mida ravimiamet peab, on näha, milliseid HPV-vastaseid vaktsiine ja millises koguses on Eestis viimase kolme aasta jooksul turustatud.

Alates aastast 2014 kuni 2016. aasta kolme kvartali lõpuni on meil kõige rohkem müügile saadetud Cervarixi – 2471 doosi.

Teisel kohal on Silgard (2207 doosi) ja kolmandal mullusest saadaval olev Gardasil 9 (742 doosi kolme kvartaliga).

Samas müüdi näiteks aastal 2014 rohkem HPV-vastaseid vaktsiine kui 2015. aastal ja 2016. aasta tulemused tõotavad tulla umbes 2015. aasta tasemel.

Kiisk jätkas, et kõigi kolme vaktsiini puhul koosneb vaktsinatsiooniskeem sõltuvalt vaktsineeritava isiku vanusest kahest-kolmest annusest.

Detailne info ravimi omaduste kohta (sh annustamine) on leitav ravimiameti kodulehel olevast humaanravimite registrist, sisestades ravimi otsingul toimeaine lahtrisse “papilloomiviirus”.

Mis vaktsiinidega on tegu?

Cervarix

*GlaxoSmithKline Biologicals SA, hind raviminfo.ee järgi 83,04 eurot.

Vanus esimese süsti ajal, vaktsineerimine ja skeem: 

* 9 – 14 aastat (kaasa arvatud)*: Kaks annust, kumbki 0,5 ml. Teine annus manustatakse 5 – 13 kuud pärast esimest annust. 
* Alates 15. aasta vanusest: Kolm annust, igaüks 0,5 ml kuudel 0, 1 ja 6.**

* Kui teine vaktsiiniannus manustatakse enne 5 kuu möödumist pärast esimest annust, tuleb alati manustada ka kolmas annus. 
** Kui vaktsineerimisel on vajalik paindlikkus, võib teise annuse manustada 1 – 2,5 kuud pärast esimest annust ja kolmanda annuse 5 – 12 kuud pärast esimest annust.

Silgard

* Merck Sharp & Dohme Ltd, hind raviminfo.ee järgi 112,22 eurot.

* 9–13aastased lapsed ja noored: Silgardi võib manustada kaheannuselise skeemi järgi (0,5 ml 0. ja 6. kuul).
Kui teine annus manustatakse varem kui 6 kuud pärast esimest annust, siis tuleb alati manustada ka kolmas annus.
Alternatiivselt võib Silgardi manustada kolmeannuselise skeemi järgi (0,5 ml 0. ja 2. ja 6. kuul). 
Teine annus tuleb manustada mitte varem kui üks kuu pärast esimest annust ja kolmas annus tuleb manustada mitte varem kui kolm kuud pärast teist annust. Kõik kolm annust tuleb manustada ühe aasta jooksul.
* 14aastased ja vanemad noored: Silgardi tuleb manustada kolmeannuselise skeemi järgi (0,5 ml 0. ja 2. ja 6. kuul).
Teine annus tuleb manustada mitte varem kui üks kuu pärast esimest annust ja kolmas annus tuleb manustada mitte varem kui 3 kuud pärast teist annust. Kõik kolm annust tuleb manustada aasta jooksul.

Gardasil 9

* Sanofi Pasteur MSD SNC, hind raviminfo.ee järgi 131,31 eurot.

* Lapsed ja noored, kes esimese süste ajal on 9 – 14aastased (kaasa arvatud): vaktsiini Gardasil 9 saab manustada kaheannuselise skeemi alusel. Teine annus tuleb manustada 5 – 13 kuud pärast esimest annust. Juhul kui teine vaktsiiniannus on manustatud varem kui 5 kuud pärast esimest annust, tuleb alati manustada ka kolmas annus.
Gardasil 9 saab manustada kolmeannuselise skeemi alusel (0, 2, 6 kuud). Teine annus tuleb manustada vähemalt üks kuu pärast esimest annust ja kolmas annus tuleb manustada vähemalt 3 kuud pärast teist annust. Kõik 3 annust tuleb manustada aasta jooksul.
* Noored, kes esimese süste ajal on 15aastased või vanemad: Gardasil 9 tuleb manustada 3-annuselise skeemi alusel (0, 2, 6 kuud). Teine annus tuleb manustada vähemalt üks kuu pärast esimest annust ja kolmas annus tuleb manustada vähemalt 3 kuud pärast teist annust. Kõik 3 annust tuleb manustada aasta jooksul.

Aliikas: ravimiamet

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.