Ants Nõmper: meie seadus on pime

Ants Nõmper
Ants Nõmper

Uus vastutuskindlustuse süsteem praegusel kujul tööle ei lähe, vaja on kaht suurt muudatust. Üldiselt saaks olukordi aga lahendada lihtsamalt, leidis Ellex Raidla juhtivpartner Ants Nõmper Arstide Päevadel tehtud ettekandes.

Arsti vastutuse teema on igihaljas - alati on konverentsidel sellel teemal räägitud. 

Kriminaalvastutusest

Kriminaalvastutus, kõige rohkem haiget tegev - selle realiseerumise korral on võimalik, et inimene pannakse vangi.

Nõmper toob näitena viimase juhtumi.

Kui läheb arstil midagi valesti, tekib viga, siis sellel on tagajärg - tekib kriminaalvastutus. "Kui mina teen midagi valesti enda elukutse juures, siis need tagajärjed on rahalised - ei hakata mind vangi panema," toob Nõmper näite. Kuna aga arstidel on tagajärjed elu ja tervisele, siis on lood teistmoodi.

Küll aga nendib Nõmper, et need arstid, kes on kriminaalkorras süüdi mõistetud, pole kriminaalkorras vangi läinud ning neile on määratud tingimisi karistus.

"Pole üldse tähtis, kas kurjategija on arst või on ta tänaval kakelnud või purjus peaga autoroolis olnud - seadus on väga neutraalne ja pime, ei võta arvesse eesmärki, miks olukord üldse tekkis," toob Nõmper välja paradoksi.

Kuidas seda parandada?

"Kas me saame võtta vastu seaduse, et arst ei saa kriminaalkorras karistada? See oleks väga julge mõte, liiga julge," kinnitab Nõmper.

Seda võiks teha tema sõnul aga teistmoodi. "Meil on kriminaalmenetlusseadus, mis võimaldab mitmel juhul menetlust lõpetada, mitte lõpuni viia. Selliseid "õlekõrsi" on võimalik juurde tekitada – on võimalik tekida uus kriminaalmenetluse lõpetamise alus, näiteks kui arst on ise raporteerinud oma veast, et siis menetlust lõpuni ei viida," pakub Nõmper välja.

See on tema sõnul üsna tavaline praktika – enamus kriminaalmenetlusi ei viida lõpuni.

Kas riik aga selliste "õlekõrte" tekitamisega ka tegelema hakkab, see on iseküsimus, sest süüdimõistetud arste on praktikas niivõrd vähe.

Kindlustusest kasu pole – see tuleb appi siis, kui on vaja raha maksta. 

Tsiviilvastutus - kes peab hüvitama kahju?

Seaduse järgi peab kahjud hüvitama tervishoiuteenuse osutaja ja ka arst ise, kumbki 50%. Tegelikult see aga nii pole - arst töötab töövõtulepingu alusel ja töövõtulepingu seadusega on ette nähtud, et arsti vastu esitatud süüdistuse kahjud peab kandma tööandja. Tööandja võib aga arstilt raha tagasi nõuda. Seadus on umbmäärane ja numbrit ei määra, palju tagasi nõuda saab.

Nõmper ütles, et ta ei tea ühtegi korda, kus on hakatud töötaja käest raha tagasi nõudma. Kui aga on halb haiglajuht? Siis tuleb appi vastutuskindlustus.

Milleks on uut süsteemi vaja?

Nõmperi hinnangul ei ole uut süsteemi arstide jaoks vaja – tegelikult võikski olla selle nimi hoopis patsiendikindlustus. Muutub sellega siiski eelkõige see, et patsiendil on võimalik saada hüvitist mujalt, kui kohtu kaudu. 

Nõmper avaldab arvamust, et vastutuskindlustuse süsteem ei lähegi tööle - üks probleem on see, et motiiv teatada ravivigadest olukorras, kus on oht karistada saada - seda lihtsalt ei ole. Selleks peab olema arsti vastutus täiesti maha võetud, et süsteem tööle hakkaks. "Teeks niimoodi, et ei ole vastutust ja siis kaob ka vajadus kindlustada," selgitab Nõmper. Peaks olema ka "präänik", et kui arst on midagi raporteerinud, siis ei saa seda tema vastu kasutada.

Teiseks pooleks on, et kas süsteemis on piisavalt raha? "Prognoos on see, et patsient võtab raha. Aga miks ta selle summaga peaks piirduma? Patsient läheb kohtusse – sedasi finantseeritakse kohtuskäimist lausa," selgitab Nõmper.

Ka on 4000-5000eurosed hüvitise määrad natukene optimistlikud. "Minu praktikas on nõuded üle poole miljoni euro – mõned tuhanded on liiga väike summa," kinnitab Nõmper.

Kui võtta maha arstide vastutus ja välistada kohtusse kaebamine, siis võiks tema sõnul see süsteem toimima hakata.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.