Laidoja: digisaatekirja nõrkus on tema aeglus

Tallinna Perearstide Seltsi juht Reet Laidoja.
Tallinna Perearstide Seltsi juht Reet Laidoja.

Perearst Reet Laidoja sõnul on perearstid kirjutanud digisaatekirju juba aastaid ja on selle võimalusega rahul.

Digisaatekiri on dokument, mille perearst või ka eriarst vormistab patsiendi suunamisel teise eriarsti juurde standardiseeritud digitaalsel vormil ja saadab selle Tervise Infosüsteemi.
Sellel on mitu head omadust kõigi osapoolte seisukohast: saatekiri ei kao ära, on nähtav tervise infosüsteemis nii erirstile kui ka patsiendile patsiendiportaalis. Kui arst soovib saatekirjale lisada täiendavaid andmeid peale patsiendi visiiti (näiteks probleemiga seotud uuringute tulemusi), siis ei pea patsient uuesti saatekirjale järele tulema. Lisaks saab digisaatekirjade alusel teha paremat statistikat, mõõta eriarstile jõudmise ooteaegu ning selle alusel teha paremaid tervishoiukorralduslikke otsuseid. Digisaatekirjade kasutuselevõtt on ka eelduseks ühel päeval üleriigilise digiregistratuuri käivitamiseks.
Saatekiri pole aga mitte ainult pääsupilet eriarsti juurde, vaid peab sisaldama ka olulist meditsiinilist infot patsiendi terviseprobleemi kohta, millega patsient eriarstile suunatakse. See tagab patsiendi probleemi käsitlemise järjepidevuse ja parema kvaliteedi.

Eelmise aasta suvel algas üleminek Eesti tervishoiusüsteemis täies mahus digisaatekirjade kasutuselevõtuks.
Enamus perearste on digisaatekirju väljastanud juba mitu aastat, kuid sageli on vajalik olnud patsiendile kaasa anda ka selle väljatrükk, kuna polnud kindlust, kas eriarsti asutus selle ka vastu võtta saab.
Perearstide infosüsteemid on kohaldatud nii, et saatekirja vormistamisel eriarstile ei saagi seda välja printida ilma seda Tervise Infosüsteemi saatmata.
Seega - perearstidepoolne valmisolek digisaatekirjade saatmiseks Tervise Infosüsteemi on olemas.
Perioodil juunist augustini 2017 saatsid 99% perearstidest digisaatekirju Tervise Infosüsteemi.
On veel tehnilisi probleeme, millega tuleb tegeleda. Suurim probleem on allkirjastatud digisaatekirja saatmise protsessi aeglus. Ootame siin lahendusi meie tööprogrammi arendajate ja TEHIKu poolt.

Hetkel kestab siiski veel üleminekuperiood digisaatekirjade täielikuks kasutuselevõtuks. Süsteemis võib ringelda veel varem väljastatud pabersaatekirju. Veel saab osades asutustes teha broneeringuid ilma olemasoleva digisaatekirjata. Võib ka olla, et osades kliinikutes pole süsteemid veel valmis digisaatekirju vastu võtma. Suurematel kliinikutel on siiski valmidus selleks olemas ning enamasti me ei prindi patsientidele saatekirju kaasa. Vastupidi - kõigile osapooltele (nii perearstidele, eriarstidele kui patsientidele) on sotsiaalministeeriumi poolt edastatud saatekirjade projektiga seotud sõnumid, milles juhitakse tähelepanu, et saatekirja võib patsiendile küll meeldetuletuseks välja printida, kuid see ei asenda digisaatekirja ja seda ei tohiks allkirjastada ja tembeldada, et ülemineku perioodil digisaatekirja väljaprinti mitte segamini ajada pabersaatekirjaga. Oluline on, et ühe saatekirjaga saab pöörduda vaid ühele spetsialistile ja seda ei saaks kasutada korduvalt teise sama eriala spetsialisti juurde pöördumiseks. Üleminek peaks lõppema hiljemalt 2018.a lõpuks.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.