EAÜ: vaktsineerimise taseme tõstmine on ühine eesmärk

Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Timo Danilov
Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Timo Danilov

Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Timo Danilov ütleb, et tekkinud dialoog vaktsineerimise üle ravimikäitlejate ja tervishoiuteenuse osutajate vahel on väga tervitatav, sest kõige olulisem on elanikkonna vaktsineerimise taseme tõstmine.

Seoses neljavalentse gripivaktsiini defitsiidi tekkega saatis sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse eile pöördumise turuosalistele, milles rõhutab, et vaktsiinipartiisid ei tohi kinni hoida kampaaniate jaoks, vaid eelistama peaks perearste. Pöördumine oli adresseeritud Eesti Apteekide Ühendusele (EAÜ), kes teeb praegu kuuajalist kampaaniat, mille käigus vaktsineeritakse inimesi teatud apteekides, ning ravimiameti ja terviseameti esindajatele.

„On väga tervitatav, et EAÜ poolt eest veetav pilootprojekt on pälvimas tähelepanu. Vaktsineerimise vajalikkuse esile tõstmine, elanikkonna hõlmatuse suurendamine ja gripiviirusesse nakatumise vähendamine ongi meie kõigi ühine eesmärk,“ ütles Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Timo Danilov.

Sellegi poolest soovib ta välja tuua kujunenud olukorras järgmised faktid ja mõtted.

1) Vaktsiini olemasolul apteegis saavad kindlasti kõik perearstikeskused ja teised tervishoiuteenuse osutajad vaktsiini tellida ning neile väljastatakse vaktsiini võrdsetel alustel. Tervishoiuteenuse osutajad, kes pilootprojektis osalevad, prognoosivad ise vajaminevad kogused ja esitavad vastavalt prognoosile apteegile tellimislehe. Projektis osalevad apteegiteenuse osutajad teevad kõik endast oleva, et täita seaduses sätestatud kohustust tagada kõikidele klientidele piisav ravimite valik või nende tellimine mõistliku aja jooksul.

2) EAÜ andmetel on saadavus linnades, kus pilootprojekti läbi viiakse, ca 4000 doosi Vaxigriptetrat, mis oktoobri keskpaika ning suurenenud nõudlust ja Eestisse tarnitud vaktsiini kogust arvesse võttes pole ebatavaline. Üle-eestiliselt on meie andmetel kättesaadav ca 6300 doosi. Ühtlasi on kättesaadav kolmevalentne vaktsiin Influvac, mida on olemas veel hulgimüüjate ladudes ning mida pakutakse nii tervishoiuteenuse osutajatele kui ka patsientidele apteegis.

3) EAÜ liikmed võrdlesid 2018. aasta september - 10. oktoober Vaxigripitetra väljastamist perearstikeskustele 2017. aasta sama perioodiga. Tulemustest on näha keskelt läbi kahekordset koguste kasvu, millest järeldame, et perearstikeskused ja teised apteegist vaktsiini soetavad tervishoiuteenuse osutajad on eelmise hooajaeelse perioodiga võrreldes vaktsiini oluliselt rohkem soetanud. Seetõttu on vaktsiini nõudluse kasv 2018. a sügishooaja jooksul ületanud apteekide ootusi ning see on seotud just pilootprojekti-eelse vaktsiini väljastamisega.

Kuna sel aastal on võrreldes eelmise aastaga soetatud rohkem vaktsiini, peaks vaktsineerimise teenuse kättesaadavus tervishoiuteenuse osutajate juures olema väga hea. Soovime ka siinkohal rõhutada, et kõik ettevõtted pingutavad selle nimel, et Vaxigripitetra kättesaadavuse taset tõsta.

4) Tuginedes viimaste aastate kogemusele gripivaktsiini väljastamisel, saame ühtlasi väita, et tekkinud olukord, kus gripivaktsiini kättesaadavus hooaja jooksul võib kõikuda, ei ole erakordne. Palusime sel kohal avaldada arvamust tekkinud olukorrale Vaxigriptetra tarnija Sanofi-Aventis Estonia OÜ esindajal, kelle sõnul:

a. nõudlus gripivaktsiini vastu on tõusnud alates 2015. aastast kolm korda. Vaktsiinitootja planeerib tarnitavad kogused, võttes aluseks eelmise hooaja nõudluse dünaamika. Nõudluse kasv aasta-aastalt on ka sel aastal põhjustanud gripivaktsiini kiire väljamüügi apteekidest. Seetõttu saab väita, et tekkinud olukord on sarnane eelmistele aastatele.

b. ei ole antud olukord tingitud pilootprojekti läbiviimisest, võttes arvesse, et projekti maht on piiratud ühelt poolt nii väikese apteekide arvuga ning teiselt poolt limiteeritud teenuse osutamise ajaga. Seda arvestades saame eeldada, et Sanofi-Aventis Estonia OÜ poolt tarnitud Vaxigriptetra summaarsete koguste taustal kasutatakse pilootprojekti raames vaid mõned protsendid tarnitud kogustest. Vaxigriptetra osalise kättesaadavuse ja projekti algusaja kokkulangevus on juhuslik.

c. Sanofi Aventis Eesti OÜ hakkas otsima täiendavate vaktsiinikoguste tarnevõimalusi juba mitu nädalat tagasi, kui kiire vaktsiini läbimüük andis selge signaali, et tarnitud kogustest ei piisa.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.