Ülekoormatud nimistud: riik kaalub perearstidega hea tahte lepet

Kui perearstid u 20 aastat tagasi tööd alustasid, olid nimistud küll sama suured kui täna, kuid tööd poole vähem, ütleb Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi.
Kui perearstid u 20 aastat tagasi tööd alustasid, olid nimistud küll sama...

Perearstid leiavad, et kui nimistu ületab 1600 patsiendi piiri, peaks arstil tekkima võimalus uutest patsientidest keelduda.

Postimees kirjutab, et ehkki perearstide nimistutes on ruumi, keelduvad paljud neist patsiente juurde võtmast, sest töökvaliteet hakkab kannatama.

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo lausus, et sellised olukorrad, kui perearst keeldub oma nimistut täis võtmast, pole enam üksikjuhtumid. Jürilo sõnul võtab amet inimeste pöördumisi tõsiselt, sest patsiendil on õigus vahetada perearsti ja perearstil on kohustus enda teeninduspiirkonnas elav patsient registreerida.

Perearstide seltsi juht Le Vallikivi selgitas, et perearstide käed on seotud. "Meil on valida, kas rikkuda seadust, mis ei luba inimeste nimistusse võtmisest keelduda enne piirsuuruse täitumist, või seadust, mille kohaselt peab inimene ägeda haiguse puhul vastuvõtule saama pöördumise päeval, kroonilise terviseprobleemiga viie tööpäeva jooksul," rääkis Vallikivi.

Probleem tuleneb tema sõnul ka peremeditsiini rolli muutumisest. Vallikivi sõnas, et kui perearstid 2000. aastate algul tööd alustasid, olid nimistud küll sama suured, kuid tööd poole vähem. "Aastatega on perearstide koormus suurenenud: ühiskond vananeb ja kroonilisi haigeid on rohkem, samuti peame tegelema ennetusega," lausus Vallikivi.

Tallinnas perearste, kelle nimistu ületab 2000 piirmäära (29 nimistut) kui ka perearste, kelle nimistus on inimesi alla 1200 (10 nimistut), kuid kes ikkagi ei soovi oma nimistusse inimesi juurde võtta.

Seetõttu otsustasid perearstide selts ja sotsiaalministeerium oktoobris perearstile pääsemise hõlbustamiseks sihikule võtta perearstid, kelle nimistus on vakantsi. Selleks kaardistavad selts ja terviseamet Tallinna ja Harjumaa perearstid, kes soovivad oma nimistu suuruse lukku panna ja need, kes on uutele patsientidele avatud. Sealjuures ei saaks nimistut külmutada need, kel patsiente alla 1600.

Nende andmete põhjal avaldatakse terviseameti, haigekassa ja perearstide seltsi kodulehel internetis tabel, kus on üleval avatud perearstinimistute loend, perearsti kontaktandmed ja keeleoskus. Perearstide heaolu tagamiseks kaalub ministeerium hea tahte leppe sõlmimist, et 1600 patsiendi piiri saavutanud nimistuid vägisi suurendama ei hakata.

Täismahus lugu Postimehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.