Ravimitootjate Liidu toel luuakse Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna juurde diabeediandmete ja -uuringute töörühm, mis aitab tagada Eesti diabeedipatsientide andmete parema kvaliteedi.

- TÜ professor Vallo Volke.
- Foto: Raul Mee
Töörühma juhi, Tartu Ülikooli endokriinfüsioloogia professori Vallo Volke sõnul on nende esimene ülesanne analüüsida, millised andmed jõuavad praegu tervise infosüsteemi ja Eesti Haigekassasse, ning aidata patsiendiandmete süsteeme edasi arendada. „Nelja-aastase projekti pikaajaline eesmärk on jõuda olukorda, kus rutiinselt kogutavad elektroonsed andmed diabeeti põdevate ja diabeediriskiga patsientide kohta oleksid täpsuselt ja tähenduslikkuselt võrreldavad tavapäraste diabeediregistrite andmetega,“ rääkis ta.
Seotud lood
Terviseandmete lekkimine viis sotsiaalkindlustusameti kohutusse ja 6. jaanuaril said nad süüdimõistva otsuse osaliseks.
Haiguslugudest ja uuringutest pärinevate andmete erinev kvaliteet ja võrreldamatus on sageli takistuseks suuremahuliste rahvusvaheliste uuringute läbiviimisel. Tartu ülikooli teadlased osalevad rahvusvaheliste konsortsiumide töös, et sellest kitsaskohast üle saada, arendades välja ühise OMOP andmemudeli ja sellele vastavad andmeanalüüsi töövahendid.
Haigekassa hüvitab järgmisel aastal meditsiiniseadmeid 1,1 miljoni euro võrra enam kui tänavu, 80% sellest kulub diabeedihaigetele mõeldud seadmetele.
Diabeediga toimetulekut abistav soomlase Sami Inkineni start-up-firma Virta Health kaasas 65 miljonit dollarit ja kerkis sellega ükssarvikute hulka, kirjutab Bloomberg.
Meliva hambakliinikud Tallinnas, Sakus Pärnus ja Kuressaares ootavad oma kollektiivi hambaarste!