• 12.12.24, 15:00

Tartu ülikool annab panuse haruldaste haigustega võitlemisse

Tartu ülikool osaleb rahvusvahelises projektis ERDERA, mille eesmärk on tõhustada haruldaste haiguste diagnoosimist, ravi ja nende uurimist. Patsiendid saavad töö tulemusel peagi teada oma haruldase haiguse täpse tekkepõhjuse.
Harvikhaigustega tegeleva projekti ERDERA meeskonda kuuluvad molekulaargeneetika nooremteadur Siiri Sarv, harvikhaiguste spetsialist, doktor Kristi Tael, kliinilise geneetika professor, doktor Katrin Õunap, molekulaardiagnostika spetsialist Margit Nõukas ja meditsiinigeneetika spetsialist, doktor Kristi Rähn.
  • Harvikhaigustega tegeleva projekti ERDERA meeskonda kuuluvad molekulaargeneetika nooremteadur Siiri Sarv, harvikhaiguste spetsialist, doktor Kristi Tael, kliinilise geneetika professor, doktor Katrin Õunap, molekulaardiagnostika spetsialist Margit Nõukas ja meditsiinigeneetika spetsialist, doktor Kristi Rähn.
  • Foto: Margit Kooser
Harvikhaigust defineeritakse Euroopa Liidu tasandil kui haigust, mis esineb kuni viiel inimesel 10 000st. Ehkki harvikhaiguste esinemissagedus on väga väike, mõjutab ligi 7000 haruldast haigust enam kui 300 miljonit inimest kogu maailmas, kuid enamikul neist haigustest puudub endiselt ravivõimalus. Patsiendid peavad diagnoosi saamiseks läbima pika teekonna, mis teadaolevate haiguste puhul võtab tavaliselt neli aastat, ent pooled protsendid ei saa lõplikku diagnoosi kunagi.

Seotud lood

Uudised
  • 06.08.24, 14:45
Riik toetab 4,2 miljoni euroga harvikhaiguste ravi kättesaadavuse parandamist
Sotsiaalministeerium ja Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) avasid taotlusvooru, mis on mõeldud harvikhaigustega laste ja lapseeas alanud harvikhaigusega täiskasvanute abistamiseks.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele