Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Erialaseltsidel napib aega ravijuhiste sepistamiseks
“Juhendite koostamine on arstidele väga ajamahukas töö,” rääkis Eesti Lastearstide Seltsi president Ülle Einberg ja lisas, et kuna patsientide vastuvõttu peatada ei saa, tuleb lisatöö teha nädalavahetustel või õhtuti.
Et ravijuhis saaks ka haigekassa tunnustuse- mis tagab ravimaksumuse kooskõlastamise haigekassa kompenseerituga- lisandubprojektijuhtimisega seotud asjaajamine ja paberitöö. Nii on üle 70ilmunud ravijuhisest saanud tunnustuse vaid kolmandik.<br />Rohkem kui 5-6 juhtu aastas ei suuda haigekassa asutusetervishoiuteenuste osakonna spetsialisti Katrin Maiste sõnultunnustada. Samas jätavad arstid ajapuudusele viidates taotluse ka5-6 ravijuhise väljatöötamiseks mõeldud umbes 500 000toetuskroonile esitamata. Maiste lisas- et seltsid ja liidudannavad praegu ise piisavalt ravijuhendeid välja ja tunnustamine eiole juhiste loomisel eesmärk omaette. “Eesmärk on diagnostika jaravimeetodite ühtlustamine üle riigi-” rääkis ta.<br />Taotluse otsustas näiteks oma kilpnäärmevähi ravijuhisele jättaesitamata Eesti Endokrinoloogia Selts. Juhise koostamist juhtivaIda-Tallinna Keskhaigla (ITK) nukleaarmeditsiini osakonna vanemarstEve Kelk sõnas- et kuna seoses uute diagnostika- ja ravimeetoditetulekuga on teema viimisega arstideni väga kiire- on otsustatudhaigekassale taotlust mitte esitada. Hakkama püütakse saada seltsiliikmete ühiskondliku tööga. “Väike selts- kus aktiivsed inimesedon erinevate teemadega juba küllalt hõivatud- kardab sellise suureprojekti juhtimise ja aruandlusega hätta jääda-” nentis Kelk. Temasõnul julgustaks koostööle haigekassa kinnitus- et vajaduselvõimaldatakse seltsile igakülgset abi - on ju haigekassal olemasspetsialistid tervishoiuökonoomilise analüüsi koostamiseks.<br />Haigekassa tervishoiuteenuste osakonna spetsialisti õlg on allEesti Reumatoloogide Seltsil- kes sügisel ilmutabtellimusprojektina reumatoidartriidi ravijuhise patsientidele. “Kuimotivaatori all peetakse silmas autoritasusid- siis ehk küll- kuigibürokraatia- mis kaasneb projekti läbiviimisega kisub sellemotivaatori õige madalaks-” kommenteeris seltsi sekretär PiiaTulvik. “Motivatsiooniks on enamjaolt vajadus patsiente harida japarandada ravisoodumust ning -kvaliteeti-” lisas ta.<br />Maiste sõnul tuleneb bürokraatiahirm sellest- et rahastamine eeldabprojektitöö põhimõtetest kinnipidamist. Esiteks tuleb esitadahaigekassale taotlus eelarve projektiga- mille vaatab läbiRavijuhendite Nõukoda. Kui otsus on positiivne- pannakse lepingugapaika ravijuhendi esitamise tähtaeg. Viimase osana esitabravijuhendi koostanud erialaselts kulude aruande.
Käesoleva aasta mais algatas
sotsiaalministeerium arstlike erialade kaasajastamise protsessi ja ehkki
arengukavade esitamise tähtaeg oli 30. november. Selgus siiski, et algsed
tähtajad olid ennatlikud ja lükkuvad edasi tuleva aasta
suvesse-sügisesse.
Hea arst! Tule ja anna oma väärtuslik panus, et terviseraskustesse sattunud inimesed saaksid võimaluse elada võimalikult toimekat ja rahuldustpakkuvat elu!